top of page

Vajen Daraltma (Vajinoplasty)

Vajen kadınlarda aslında dışarıdan görünmeyen, Uterus yani çocuğun içinde geliştiği rahme kadar olan kanala verilen tıbbi isimdir.Cinsel ilişki sırasında bu kanal kullanılır. Normalde duvarlarını döşeyen oldukça girintili çıkıntılı mukoza dediğimiz deri benzeri yapının derinlerinde kaslarla çevrili elastik bir kanaldır.Doğum esnasında bebeğin çıkabileceği kadar genişler.

Vajen Daraltma ameliyatı ne zaman gerekir?

Bazı doğumlarda bebek çok büyüktür yada kadın birçok doğum yapmıştır. Ayrıca yaşla beraber tüm diğer kas yapılarında olduğu gibi vajinayı çevreleyen kaslarda da gevşeme ve sarkma meydana gelir.Doğum sırasında kanalda oluşan ya da bebeğin kolaylıkla ve sorunsuz çıkmasını sağlayan doktor tarafından yapılan kesilerin iyileşmesi sırasında kas bütünlüğü, dolayısıyla vajinanın kavrayabilme özelliği bozulur. Bu cinsel ilişki sırasında vajenin penisi tam kavrayamaması ve hem kadının hem de erkeğin cinsel ilişkiden yeterince zevk alamamasına neden olur.

Ayrıca genişleyen vajina hem kadın için kolay bir enfeksiyon kaynağıdır hemde genişleme dolayısıyla ilişki sırasında çıkan sesler erkek ve kadında konsantrasyon bozukluğuna ve kalitesiz bir ilişkiye yol açar.

Vajen daraltma ameliyatında neler yapılır?

Ameliyatta tüm bu gevşeyen kas yapıları vajen içerisinden yapılan bir kesiyle onarılır. Ben ameliyatı genel anestezi ile yapmayı tercih edenlerdenim. Dışarıdan görünen herhangi bir kesi ve dikiş olmaz. Tüm dikişler vajen içerisinde ve kendiliğinden eriyen dikişlerdir almaya gerek olmaz.

Vajen daraltma ameliyatı sonrası

Vajen daraltma ameliyatı sonrası herhangi özel bir pansuman ya da dikişlerin alınması gerekmez.Genellikle çok ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrasında antibiyotik gibi birtakım ilaçlar verilir. Hastalar 2. günden itibaren duş alabilirler. Cinsel ilişkiye bir ay sonra izin verilir.

Vajen tekrar gevşer mi?

Ameliyat sonrasında hasta tekrar doğum yapmazsa gevşeme oldukça nadirdir.

bottom of page