top of page

 

Estetik karın germe yada abdominoplasty ameliyatı ne anlama gelir?
Karın germe ameliyatı, karın duvarını oluşturan kasların normal anatomiye göre düzenlenmesi, fazla olan deri ve yağların kesilip alınarak karın bölgesini düzleştiren estetik cerrahi ameliyatıdır. Genelde estetik karın germe ameliyatı liposuction ile beraber yapılarak daha düzgün bir karın görünümü sağlanır.

 

Karın germe ameliyatı (Abdominoplasty) ne kadar sürer?
Bu ameliyat genelde 2-3 saat arasında zaman alır. Fakat kısıtlı bölgenin alındığı karın germe ameliyatı (miniabdominoplasty) yani kısmi karın germe yapılıyorsa ( bu ameliyatta göbek alt bölgesindeki sarkık karın derisi ve yağları ameliyatla alınır)  daha kısa sürebilir.

 

Karın germe ameliyatında neler yapılır. Hangi bölgeler düzeltilir?
Karın germe ameliyatında, kasık bölgesinin üstünde fakat kilot çizgisi içinde kalan eski sezeryan izi varsa aşağı yukarı o bölgeden geçen uzunca bir kesi yapılır. Bu kesi sayesinde karın derisi altta bulunan kas ve bu kas fasyalarından ayrılır. Göbek deliği kesilerek olduğu yerde bırakılır ve karın derisi potluk kalmayana kadar gerilir. Bu germe işleminden önce hastanın gevşeyen tüm karın kasları sıkılaştırılır, fıtıklar onarılır. Bu germe yardımıyla genelde göbek ve kasıklar arasında kalan tüm çatlak, sarkık ve yağlı karın derisi tamamen kesilip çıkarılır.

 

Karın germe ameliyatının yan etkileri varmı?
Karın germe ameliyatı her ne kadar estetik bir ameliyat da olsa, büyük bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında yaklaşık 10 günlük aktivitelerin oldukça kısıtlandığı dönem vardır. Hasta gerginlik olmaması için belli pozisyonda yatırılır. Ayrıca ağrı, morarma ve şişme görülebilir. Karın derisi altında kan toplanmasını önlemek için drenler kullanılır.

Ameliyat sonrasında kişinin yara iyileşmesiyle uyumlu, uzunca fakat kilot çizgisi içinde kalan yara izi kalır.

Ameliyatın sonuçları ortaya çıkmaya başladıkça hastalar kendilerini rahatlamış hissederler, çünkü büyük ağırlıklardan kurtulmuşlardır.

 

Karın germe ameliyatı sonrasında ne zaman işe dönebilirim?
Karın germe ameliyatı sonrasında yaklaşık 2 ile 4 hafta içinde çalışmaya başlanabilir.Bu süre içinde hastalar birtür korse kullanırlar. Ağır fiziksel aktiviteler için ise yaklaşık 4 ila 6 hafta geçmesi gerekebilir.

Hangi hastalar estetik karın germe ameliyatı adayıdır?

  • Özellikle göbek alt bölgesinde sarkık deri fazlalığı varsa

  • Tüm karın bölgesinde yağ birikimi varsa ve kilo verdikçe toparlanma yerine sarkma oluyorsa

  • Mekik hareketi yaparken karın kaslarında fıtıklaşma oluyorsa

  • Karın bölgesinde ve kasık bölgesinde karın dokularının sarkması nedeniyle yaralar ve koku oluyorsa

  • Gebelik / doğum sonrası karın bölgesi toparlanamamışsa

  • Kilo kaybı veya kilo alma sonrası

  • Karın bölgesi yaşlanması

varsa, karın bölgesinde oluşan deformasyonlar spor ve diyet ile toparlanmıyorsa, estetik karın germe ameliyatından oldukça fazla fayda göreceksiniz demektir.

 

Karın germe sonrası gebelik yaşandığında problem olur mu?
Benim karın germe ameliyatından sonra hamilelik yaşayan hastalarım önemli bir problemle karşılaşmamışlardır. Ama unutmamak gerekir ki gebelikle beraber karın tekrar deforme olabilir.

 

 

Karın Germe, Estetik karın ameliyatı

Abdominoplasty

bottom of page