top of page

Gövde estetiği

 

Karın Germe, Estetik karın ameliyatı, Abdominoplasty

Estetik karın germe yada abdominoplasty ameliyatı ne anlama gelir?
Karın germe ameliyatı, karın duvarını oluşturan kasların normal anatomiye göre düzenlenmesi, fazla olan deri ve yağların kesilip alınarak karın bölgesini düzleştiren estetik cerrahi ameliyatıdır. Genelde estetik karın germe ameliyatı liposuction ile beraber yapılarak daha düzgün bir karın görünümü sağlanır.

 

Karın germe ameliyatı (Abdominoplasty) ne kadar sürer?
Bu ameliyat genelde 2-3 saat arasında zaman alır. Fakat kısıtlı bölgenin alındığı karın germe ameliyatı (miniabdominoplasty) yani kısmi karın germe yapılıyorsa ( bu ameliyatta göbek alt bölgesindeki sarkık karın derisi ve yağları ameliyatla alınır)  daha kısa sürebilir.

 

Karın germe ameliyatında neler yapılır. Hangi bölgeler düzeltilir?
Karın germe ameliyatında, kasık bölgesinin üstünde fakat kilot çizgisi içinde kalan eski sezeryan izi varsa aşağı yukarı o bölgeden geçen uzunca bir kesi yapılır. Bu kesi sayesinde karın derisi altta bulunan kas ve bu kas fasyalarından ayrılır. Göbek deliği kesilerek olduğu yerde bırakılır ve karın derisi potluk kalmayana kadar gerilir. Bu germe işleminden önce hastanın gevşeyen tüm karın kasları sıkılaştırılır, fıtıklar onarılır. Bu germe yardımıyla genelde göbek ve kasıklar arasında kalan tüm çatlak, sarkık ve yağlı karın derisi tamamen kesilip çıkarılır.

 

Karın germe ameliyatının yan etkileri varmı?
Karın germe ameliyatı her ne kadar estetik bir ameliyat da olsa, büyük bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında yaklaşık 10 günlük aktivitelerin oldukça kısıtlandığı dönem vardır. Hasta gerginlik olmaması için belli pozisyonda yatırılır. Ayrıca ağrı, morarma ve şişme görülebilir. Karın derisi altında kan toplanmasını önlemek için drenler kullanılır.

Ameliyat sonrasında kişinin yara iyileşmesiyle uyumlu, uzunca fakat kilot çizgisi içinde kalan yara izi kalır.

Ameliyatın sonuçları ortaya çıkmaya başladıkça hastalar kendilerini rahatlamış hissederler, çünkü büyük ağırlıklardan kurtulmuşlardır.

 

Karın germe ameliyatı sonrasında ne zaman işe dönebilirim?
Karın germe ameliyatı sonrasında yaklaşık 2 ile 4 hafta içinde çalışmaya başlanabilir.Bu süre içinde hastalar birtür korse kullanırlar. Ağır fiziksel aktiviteler için ise yaklaşık 4 ila 6 hafta geçmesi gerekebilir.

Hangi hastalar estetik karın germe ameliyatı adayıdır?

  • Özellikle göbek alt bölgesinde sarkık deri fazlalığı varsa

  • Tüm karın bölgesinde yağ birikimi varsa ve kilo verdikçe toparlanma yerine sarkma oluyorsa

  • Mekik hareketi yaparken karın kaslarında fıtıklaşma oluyorsa

  • Karın bölgesinde ve kasık bölgesinde karın dokularının sarkması nedeniyle yaralar ve koku oluyorsa

  • Gebelik / doğum sonrası karın bölgesi toparlanamamışsa

  • Kilo kaybı veya kilo alma sonrası

  • Karın bölgesi yaşlanması

varsa, karın bölgesinde oluşan deformasyonlar spor ve diyet ile toparlanmıyorsa, estetik karın germe ameliyatından oldukça fazla fayda göreceksiniz demektir.

 

Karın germe sonrası gebelik yaşandığında problem olur mu?
Benim karın germe ameliyatından sonra hamilelik yaşayan hastalarım önemli bir problemle karşılaşmamışlardır. Ama unutmamak gerekir ki gebelikle beraber karın tekrar deforme olabilir.

 

Bacak germe ameliyatı (Thighlift, Thighplasty)

Bacak germe ameliyatı nedir?
Bu ameliyatta  uyluk ve kalça bölgesinde sarkan deri ve beraberindeki yağ dokusu yara izlerinin gizlenebileceği bölgelerden kesilerek alınır ve bu gölgelere germe işlemi uygulanır.

Bacak germe ameliyatı süresi ne kadardır?
Bacak germe ameliyatı yapılacak işlemin bölgesine göre ve beraberinde liposuction olup olmamasına bağlı olarak yaklaşık 1-3 saat arası sürmektedir..

Bacak germe ameliyatı yan etkileri nelerdir?
Bu ameliyattan sonra ödem, morarma, ağrı , kanama
oluşabilmektedir. Bu problemlerin önlenmesinde bacak ve kalçaları saran korse kullanılması tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası işe dönmem ne kadar zaman alır?
Bacak germe ameliyatından sonra 1-2 hafta arasında dinlenmek gerekir. Bu arada gündelik işler yapılabilir. Yorucu fiziksel aktivitelere 4-6 hafta arasında başlanabilir.

Bacak germe ameliyatı sonuçları kalıcımıdır?
İyi yapılan ve problemsiz iyileşen ameliyatın sonuçları oldukça memnunluk verici ve kalıcıdır.

 

 

Kol germe ameliyatı

 

Kol germe ameliyatı aşırı kilo almış veya aşırı kilo vermiş hastalarda, kol dirsek yukarısında aşırı yağ birikimi ve deride sarkma olan bölgenin kolun iç kısmından yapılan ameliyat ile düzeltilmesidir. Kalan izler kolun iç kısmındadır.

Kol germe ameliyatı ne sürede yapılır?
Ameliyat yaklaşık 1-2 saat kadar sürmektedir. Estetik ameliyatlarda büyük kesiler yapılıyorsa işlem zamanının çoğunu estetik dikiş tutmaktadır.

Kol germe ameliyatı sonrasında ne gibi sıkıntılar oluşabilir?
Bu ameliyat sonrasında  geçici şişlik, morarma, kanama ve uyuşma olabilir. Bazen enfeksiyon oluşabilir.

Ameliyatı sonrasında işime ne kadar zamanda dönebilirim?
Ameliyat sonrasında yaklaşık 1-2 haftalık iyileşme süresi vardır. Özellikle şişliği azaltmak için ilk hafta kol kullanılması kısıtlanmalıdır. Hastalar 2-4 hafta içinde her zamanki işlerine başlayabilirler.

bottom of page