1- Botilinum toksin tip A bir tür yılan zehiridir.

Yanlış: Botilinum toksin tip A bakterilerden elde edilen bir tür toksindir. Çeşitli işlemlerden geçirilerek sadece enjekte edildiği bölgede etkili hale gelmektedir.

 

2- Botilinum toksin tip A enjeksiyonları çok ağrılıdır.

Yanlış: Aslında enjeksiyon için çok ince özel iğneler kullanmaktayız. Her ne kadar lokal anestezi yapan kremler kullanılsa da genellikle Botilinum toksin tip A enjeksiyonları hiçbir uyuşturmaya gerek kalmadan yapılabilmektedir. Oluşan ağrı çok kısa süreliğine bir sivrisinek ısırığından fazla değildir.

 

3- Botilinum toksin tip A sadece kırışıklıklar içindir.

Yanlış: Botilinum toksin tip A sadece kozmetik amaçlı kullanılmamaktadır. Migren tedavisinden, koltuk altı ve el ayasındaki aşırı terlemenin giderilmesi, hatta yapılan son çalışmalarda depresyon tedavisine yardımcı olmaya kadar birçok tıp alanında kullanılmaktadır.

 

4- Eğer Botilinum toksin tip A kullanmayı bırakırsam kırışıklıklarım eskisinden de kötü hale gelir.

Yanlış: Botilinum toksin tip A kullanmayı bıraktığınızda yüzünüzdeki kırışıklıklar ancak Botilinum toksin tip A kullanmaya başlamadan önceki halinize döner. Daha kötü olmaz. Sonuçta diyelim ki 2 yıl Botilinum toksin tip A kullandınız, böylelikle 2 yılda oluşacak kırışıklıklardan da kurtulmuş olursunuz. Bunu bir nevi yüz yaşlanmasını duraklatmak olarak da görebiliriz.

 

5- Botilinum toksin tip A’yı sadece kadınlar yaptırır.

Yanlış: Kadınlar kadar olmasa bile erkeklere de Botilinum toksin tip A yapmaktayız

 

6- Botilinum toksin tip A yaptırırsam yüzüm maske gibi olur kaşımı gözümü hareket ettiremem.

Yanlış: Botilinum toksin tip A doğru ellerde yapıldığı zaman yüz mimiklerinin tamamen ortadan kalkmasına neden olmaz, sadece sert ve kırışık görünüşü ortadan kaldırır. İyi bir Botilinum toksin tip A dan sonra kaş ve yüz hareketleri hala mevcuttur sadece görünümünüz gençleşmiştir.

 

7- Botilinum toksin tip A güvenli değildir.

Yanlış: Yılda milyonlarca kişiye Botilinum toksin tip A yapılmaktadır. Botilinum toksin tip A ile ilgili bilimsel çalışmaların 40 yıldır, kozmetikte kullanımının da 25 yıllık olduğunu düşünürsek Botilinum toksin tip A oldukça güvenlidir. Hatta Botilinum toksin tip A nın aspirinden bile daha güvenli olduğunu söylemek doğru olur.  ‘işinin ehli bir estetik cerrah ya da dermatolog tarafından yapılmak kaydıyla.’ Aspirinin daha fazla yan etkisi vardır.

 

8- Botilinum toksin tip A yapıldıktan sonra kırışıklıklar sonsuza kadar kaybolur.

Yanlış: Botilinum toksin tip A nın etkileri geçicidir. Kırışıklıkların kaybolduğu dönem yaklaşık 6-8 ay sürmektedir.

 

9- Botilinum toksin tip A kadar etkili cilt kremleri vardır.

Yanlış: Hiçbir krem Botilinum toksin tip A nın yaptığı etkiyi yapamamaktadır. Bu kremler cildin yüzeyel tabakalarını etkilemekte Botilinum toksin tip A gibi derindeki kas tabakalarına fazla etki edememektedir. Sonuçta kremlerle aynı etkiyi almak mümkün değildir.

 

10- Botilinum toksin tip Aun birçok yan etkisi vardır.

Yanlış: Botilinum toksin tip A yapıldıktan sonra genelde insanlar vücutlarında bir rahatsızlık hissetmezler. Ama az sayıda kişide geçici mide bulanması ya da kısa süreli baş ağrısı olmaktadır. ( Bu baş ağrısı Botilinum toksin tip A nın migren tedavisinde kullanıldığı gerçeğini değiştirmez)

Yeni Başlayanlar için Botilinum toksin tip A: Doğru bilinen 10 yanlış (1. Bölüm)

Yasal Uyarı: Bu site herhangi bir ticari kaygı ve reklam amacı taşımadan kişileri genel olarak estetik cerrahiyle ilgili bilgilendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu siteden yararlanarak hastalara tanı, teşhis koymak ve tedavi etmek mümkün değildir. Sitenin bu amaçla kullanılması sonucu doğacak her türlü problem, yan etki, hak kaybı kullananın sorumluğundadır. Bu siteye giren tüm ziyaretçi ve kullanıcılar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar.
Bu sitedeki bilgi ve yorumlar tamamen kişileri bilgilendirme amaçlıdır. Tıp alanında bilgiler çok hızlı değişebilmektedir. Kişilerin burada bulunan bilgilerin güncelliği ve geçerliliğinden emin olmaları, doğru tedaviye ulaşmaları için mutlaka konusunda uzman olan bir doktora başvurmaları gerekmektedir.