top of page

 

 

1- Botilinum toksin tip A bir tür yılan zehiridir.

Yanlış: Botilinum toksin tip A bakterilerden elde edilen bir tür toksindir. Çeşitli işlemlerden geçirilerek sadece enjekte edildiği bölgede etkili hale gelmektedir.

 

2- Botilinum toksin tip A enjeksiyonları çok ağrılıdır.

Yanlış: Aslında enjeksiyon için çok ince özel iğneler kullanmaktayız. Her ne kadar lokal anestezi yapan kremler kullanılsa da genellikle Botilinum toksin tip A enjeksiyonları hiçbir uyuşturmaya gerek kalmadan yapılabilmektedir. Oluşan ağrı çok kısa süreliğine bir sivrisinek ısırığından fazla değildir.

 

3- Botilinum toksin tip A sadece kırışıklıklar içindir.

Yanlış: Botilinum toksin tip A sadece kozmetik amaçlı kullanılmamaktadır. Migren tedavisinden, koltuk altı ve el ayasındaki aşırı terlemenin giderilmesi, hatta yapılan son çalışmalarda depresyon tedavisine yardımcı olmaya kadar birçok tıp alanında kullanılmaktadır.

 

4- Eğer Botilinum toksin tip A kullanmayı bırakırsam kırışıklıklarım eskisinden de kötü hale gelir.

Yanlış: Botilinum toksin tip A kullanmayı bıraktığınızda yüzünüzdeki kırışıklıklar ancak Botilinum toksin tip A kullanmaya başlamadan önceki halinize döner. Daha kötü olmaz. Sonuçta diyelim ki 2 yıl Botilinum toksin tip A kullandınız, böylelikle 2 yılda oluşacak kırışıklıklardan da kurtulmuş olursunuz. Bunu bir nevi yüz yaşlanmasını duraklatmak olarak da görebiliriz.

 

5- Botilinum toksin tip A’yı sadece kadınlar yaptırır.

Yanlış: Kadınlar kadar olmasa bile erkeklere de Botilinum toksin tip A yapmaktayız

 

6- Botilinum toksin tip A yaptırırsam yüzüm maske gibi olur kaşımı gözümü hareket ettiremem.

Yanlış: Botilinum toksin tip A doğru ellerde yapıldığı zaman yüz mimiklerinin tamamen ortadan kalkmasına neden olmaz, sadece sert ve kırışık görünüşü ortadan kaldırır. İyi bir Botilinum toksin tip A dan sonra kaş ve yüz hareketleri hala mevcuttur sadece görünümünüz gençleşmiştir.

 

7- Botilinum toksin tip A güvenli değildir.

Yanlış: Yılda milyonlarca kişiye Botilinum toksin tip A yapılmaktadır. Botilinum toksin tip A ile ilgili bilimsel çalışmaların 40 yıldır, kozmetikte kullanımının da 25 yıllık olduğunu düşünürsek Botilinum toksin tip A oldukça güvenlidir. Hatta Botilinum toksin tip A nın aspirinden bile daha güvenli olduğunu söylemek doğru olur.  ‘işinin ehli bir estetik cerrah ya da dermatolog tarafından yapılmak kaydıyla.’ Aspirinin daha fazla yan etkisi vardır.

 

8- Botilinum toksin tip A yapıldıktan sonra kırışıklıklar sonsuza kadar kaybolur.

Yanlış: Botilinum toksin tip A nın etkileri geçicidir. Kırışıklıkların kaybolduğu dönem yaklaşık 6-8 ay sürmektedir.

 

9- Botilinum toksin tip A kadar etkili cilt kremleri vardır.

Yanlış: Hiçbir krem Botilinum toksin tip A nın yaptığı etkiyi yapamamaktadır. Bu kremler cildin yüzeyel tabakalarını etkilemekte Botilinum toksin tip A gibi derindeki kas tabakalarına fazla etki edememektedir. Sonuçta kremlerle aynı etkiyi almak mümkün değildir.

 

10- Botilinum toksin tip Aun birçok yan etkisi vardır.

Yanlış: Botilinum toksin tip A yapıldıktan sonra genelde insanlar vücutlarında bir rahatsızlık hissetmezler. Ama az sayıda kişide geçici mide bulanması ya da kısa süreli baş ağrısı olmaktadır. ( Bu baş ağrısı Botilinum toksin tip A nın migren tedavisinde kullanıldığı gerçeğini değiştirmez)

Yeni Başlayanlar için Botilinum toksin tip A: Doğru bilinen 10 yanlış (1. Bölüm)

bottom of page