top of page

Estetik burun ameliyatı hakkında soru cevaplar

Estetik burun ameliyatı kolay bir cerrahimidir?

Hem evet hemde hayır diyebilirim.

Eğer hasta açısından ele alırsak hastalar ameliyat sırasında ve ameliyattan sonraki dönemde çok fazla sıkıntı çekmez. Estetik burun ameliyatı genelde 1-2 saat sürer, fazlaca uzun bir ameliyat değildir. Daha hayati organları içeren cerrahilere kıyasla çok riskli bir ameliyat da sayılmaz.

Ama estetik cerrah açısından bakarsak estetik burun ameliyatı yüksek derecede dikkat, deneyim ve aynı zamanda maharet isteyen zor ameliyatlardan birisidir. Tüm estetik plastik cerrah rinoplasti yapabilir ama sonuçlar her zaman istendiği gibi olmayabilir. Bu konuda hastaya ait faktörler de işin içine girmektedir. Tüm burunlar birbirinden farklıdır. Özellikle de burun ucu derisi kalın ve etli olan burunlar estetik cerrahiyi zorlaştırabilir. Revizyon rinoplastiler (sekonder rinoplasi) burundaki bütün anatomik yapılar bozulduğu aynı zamanda burun içinde yoğun nedbe dokusu oluştuğundan bir nebze daha zor cerrahilerdir.
 

Estetik burun ameliyatında yaş sınırı var mıdır?
Bu ameliyatta üst yaş sınırı yoktur. (özellikle hastanın genel anestezi almasına mani olacak genel sağlık problemi olmadığı sürece) İstenen hasta modeli, fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı,  oluşabilecek komplikasyonların farkında olan ve gerçekçi hedefleri ve beklentileri olan kişilerdir. Günümüzde özellikle bayanlarda erken burun gelişimini tamamlayan hastalarda 15-16 yaşından itibaren estetik burun ameliyatı yapılabilse de, benim kişisel tercihim kişinin psikolojik gelişmesini tamamlayacağı ve kendi kendine karar verebileceği 18 yaşından itibaren estetik burun ameliyatı yapılmasıdır.


Adetli olmak estetik burun ameliyatı olmaya mani midir?

Bazen adet sürecinin bitmesi beklense de sağlık açısından adetli iken bu ameliyatın yapılmasında bir sakınca yoktur.


Sigara içmek ameliyatı etkiler mi?

Sigara içmek yara iyileşmesini olumsuz olarak etkiler. Biliyoruz ki sigaranın sadece estetik burun ameliyatında değil tüm cerrahi müdahalelere olumsuz etkileri vardır. Eğer hasta genel anestezi ile ameliyat oluyorsa ameliyat sonrası rahatlık (öksürme, aksırma, boğazda iritasyon) sigara içenlerde fazlasıyla olumsuz etkilenir. Ameliyat öncesi son 1 hafta içilen sigara sayısının günlük 5 adedi geçmemesine çalışmalıdır. Ameliyattan sonra da bir dönem kullanılmamasını öneririm.


Burnum akıyor nezle olabilirim. Ameliyatım ertelenir mi?
Mutlaka doktorunuza danışın. Genelde soğuk algınlığı, nezle, grip gibi basit üst solunum yolu hastalıkları dahi ameliyatınızın ertelenme nedenidir. İyileştikten sonra ameliyat olmanızda bir problem yoktur.


Ameliyattan önce aç kalmalı mıyım?
Evet ameliyat olacağınız günden önceki gece 24:00 ten sonra bir şey yeyip içmemeniz gerekir. Oruç tutuyormuş gibi azacık su dahi içmeden ameliyata aç gelmeniz gerekmektedir. Sabah ameliyat olmayacak ve gün içinde öğleden sonra veya akşam ameliyat olacaksanız 6-8 saatlik açlık süresi yeterli olmaktadır.


Estetik burun ameliyatında genel anestezi mi lokal anestezi mi?

Dr. Gürcan Aslan estetik burun ameliyatlarını genel anestezi altında yapmaktadır. Bu ameliyatlar lokal anestezi ile de yapılabilse de benim kişisel görüşüm hastanın sağlığı izin verdiği sürece, özellikle hasta aynı zamanda cerrah konforu açısından genel anestezi tercih edilmelidir.

Günümüzde genel anestezi oldukça güvenlidir. Genelde hastalar önce ameliyat salonuna alınır ve anestezi uzmanı tarafından son bir muayeneden geçirilir. Daha sonra ameliyat masasına hasta sırtüstü rahat bir pozisyonda yatırılır. Üşümekten korkmayın çünkü ameliyathaneler ısısı belli derecelerde tutulan ve yaz kış aynı sıcaklığın sağlandığı yerlerdir.

  • Daha sonra anestezi doktoru tarafından sol kolunuza (benim tercihim) serum takılır.

  • Sırtınıza ve gövdenin ön kısmına kalp atımlarını ölçecek elektrotlar yapıştırılır.

  • Tansiyon aleti kola takılır

  • Bütün hayati fonksiyonlarınız gelişmiş monitörler sayesinde anestezi uzmanının kontrolündedir.

  • Size yapılacak iğneler ve uyutmada kullanılacak ilaçlar daha önce kolunuza takılan damar yolu sayesinde yapılır böylece ek bir iğne acısı hissetmezsiniz.

  • Siz uyuduktan sonra ilk önce maske yardımıyla, daha sonra soluk borusuna konulan ince bir tüp yardımıyla anestezi gazları ve oksijen kontrol altında solutulmaya başlanır.


Refakatçiye ihtiyacım olacak mı?

Eğer buz uygulanacaksa en azından uygulamayı düzgün yapmak için yanınızda birisinin olmasında yarar vardır.


Estetik burun ameliyatından sonra hastanede kalınır mı?

Rinoplastiden sonra hastalarımı genel anestezi almaları dolayısıyla ameliyat gününün gecesi genelde hastanede tutmaktayım. Fakat hasta sabah ameliyat olmuş ve eve gitmek istiyorsa akşamüzeri rahatlıkla çıkıp kendi ev ortamında geceyi geçirebilmektedir. Ama ertesi sabah kliniğime gelmesi ve tarafımdan görülmesi gerekir. Burada hastanın tercihi önemlidir.

bottom of page