top of page

Labiaplasty (Labiaplasti)
Kadın cinsel bölge estetiği​

Labiaplasty kadın dış genital bölgesindeki şekil bozukluklarını hedefleyen estetik ameliyatlardan biridir.
Labiaplasty bir kadının cinsel organlarının dışardan görünen parçalarının görsel uyumunu artırmak için tasarlanmış kadın genital bölge estetik ameliyatıdır. Kadın cinsel organlarındaki görüntü ve simetri bozukluğu kişinin yaşlanması ve doğum nedeniyle meydana gelmiş olabileceği gibi bazen de ergenlik veya erken yaşlardan beri süregelen bir deformite olabilir. Ayrıca, bazı kadınlar labiaplasty cerrahisi ile sadece estetik değil fiziksel ağrı ve rahatsızlıklarında da belli miktarda düzelme hissederler. Bazı kadınlarda iç dudaklar (labia minör) uzamıştır ve dış dudaklar (labia majörün) çok ötesinde geçerler. Bazı kadınlarda bu rahatsızlığa neden olur. Hassas ve çıkıntılı iç dudaklar iç çamaşırlara sürtünme ile hassasiyet ve ağrıya neden olur. Bazı kadınlar kendi iç çamaşırlarında zımpara kâğıdı varmış gibi hisseder.
Bu durumlarda, labiaplasty yapan bir estetik cerrah sadece kişinin görünüşünü iyileştirmek için değil, aynı zamanda hastanın güven düzeyini artırmak ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmek görevini de üstlenir.
Günümüzde labiaplasty popülaritesi artmaktadır. Eğer genital bölge görünümünden şikâyetçi iseniz bu ameliyat size yardımcı olacaktır.


Soru cevaplarla öğrenin

Dr. Gürcan Aslan labiaplasty estetik ameliyatı ile ilgili soru cevap şeklinde bilgilerini bu bölümde sizlerle paylaşmıştır. Bu soru ve cevaplar muhtemel labiaplasty hastalarına labiaplasty cerrahisindeki en son trendler ve gelişmeleri bulmak, bıçak altına yatmadan önce potansiyel riskleri hakkında bilgi almak için yardımcı olacaktır.
Labiaplasty güvenli, etkili ve hızlı bir işlemdir. Labiaplasty’den sonra, hasta normal aktivitelerine enkısa zamanda dönmelidir. Labiaplasty uygun bakım ile hastanın yaşam kalitesinini engellememelidir.


Genital bölgemin görünümünden memnun değilim ama estetik ameliyat da olmak istemiyorum labiaplasty cerrahisi için herhangi bir alternatif var mı?
Maalesef günümüzde cinsel bölgenin görünümünü değiştirecek ameliyat dışında bir yöntem mevcut değildir.


Labiaplasty den ne gibi sonuçlar beklemeliyim?
Şikâyetlerinizi ve son olarak da kavuşmak istediğiniz görünümü cerrahınızla ayrıntılı olarak konuşmanız gerekir. Günümüzde estetik cerrahi zor hatta çözümsüz görünebilen birçok probleme çözümler üretebilmektedir.


Labiaplasty ameliyatı ayaktan yapılabilir mi?
Cinsel bölge estetiklerinin bir bölümü lokal anestezi ile ve hastaneye yatmaya gerek olmadan yapılabilmektedir.


Labiaplasty başarı oranı nedir?
Bu ameliyatta başarı oranı oldukça yüksektir.


Labiaplasty ameliyatı ne kadar sürer? Ne zaman işime dönmem mümkün olur? Cinsel aktivite için beklemem gereken süre ne kadardır?
Ameliyat yapılacak işleme göre ½ saat ile 1 saat sürebilir. Çok yoğun aktiviteler dışında birkaç gün içinde kişi normal yaşamına döner. Cinsel aktivite için Dr. Gürcan Aslan’ın tavsiye ettiği süre 15 gündür.


Ben Labiaplasty için iyi bir adaymıyım?
Labiaplastynin size yararlı olup olmayacağını bilmenin kesin yolu, uzman bir cerrah ile görüşmenizdir. Labiaplasty adaylarında genellikle ortak bazı şeyler var. Bunlar genellikle, kendi vulva görünümünden mutsuz olan, bazen iç dudakların boyutunu azaltmak isteyen bazen sadece belirgin bir asimetrisi olan hastalardır.
Yelpazenin diğer tarafında, bazı kadınlarda dış dudaklarının büyüklüğü ve dolgunluğunu artırmak isterler. Tüm bunlar için estetik labiaplasty çözümdür.
Ancak, başkasının değil, kendi hayallerinizin peşinde olduğunuzdan emin olun.

bottom of page