top of page

 

Aslında estetik burun ameliyatı (rinoplasti) genel olarak iki teknikle yapılır. Bunlar Açık rinoplasti ve Kapalı rinoplasti olarak adlandırılır. Heriki tekniğin de avantaj ve dezavantajları vardır. Size uygun olan tekniğe estetik cerrahınız karar verecektir. Hemen hemen çoğu Estetik Plastik Cerrahlar hem açık hem de kapalı burun ameliyatı (rinoplasti) tekniklerine hakimdir.
Tüm tekniklere bir göz atarsak:

 

Kapalı zaraltı teknik Rinoplasti: (Karma Rinoplasti)Son yıllarda ben zar altı rinoplasti tekniğini uyguluyorum. Bu estetik rinoplasti tekniğinde tüm kesiler burun içinden yapılır. Kemik ve kıkırdakların zarlarının altından cerrahi uygulanır. Dolayısıyla kanama olmaz ve morarma, şişlik minimumdur. Burun derisini kıkırdak yapılara bağlayan Pitanguy ve Scroll ligamanlarına zarar verilmediği için burunucu hemen ameliyat sonrasında bile hareketli ve doğaldır.Ameliyata eklediğim birtakım modifikasyonlar da ameliyatın sonuçlarının daha doğal estetik burunlar ortaya çıkarmasını sağlamaktadır.Sonuçta manüplasyonu biraz zor, ameliyatı 2-3 saat süren ama sonuçta hastalarıma ömür boyu güzel, doğal ve sağlıklı burunlar vermemi sağlayan bir yöntemdir.

Letdown Rinoplasti: Karma rinoplasti tekniğinde burun kemerini düşürmek için kullanılan bir yöntemdir. Eğer hastanın burun sırtı ön arka görünüşte düzgünse ve burun sırtı ışıkları hoş bir görünümde ve simetrik ise, Letdown yöntemiyle burun estetiğinde burun sırt çizgilerine zarar vermeden burun kemeri düşürülebilmekte ve profilden hastanın burnu hoş bir görünüm alabilmektedir. Uygun hastalarda burun estetiği ameliyatlarında bu yöntemi uyguluyorum.


Açık Rinoplasti: Bu işlem sırasında, ameliyat için yapılan kesi kolumella dediğimiz burunucu bölmesini de içerir. Bu şekilde keserek burnun içinin tümünü, burun ucu kıkırdaklarını görmek ve bunları yeniden şekillendirmek daha kolaylıkla ve oldukça kesin bir şekilde yapılabilir. Doç. Dr. Gürcan Aslan son yıllarda açık rinoplasti tekniğini çok nadiren uygulamaktadır. Benim günümüzde kullandığım teknik tamamen zar altı cerrahiyle uygulanan kapalı burun estetiğidir.

Kapalı Rinoplasti: Bu estetik cerrahi işlemi sırasında estetik burun ameliyatı (rinoplasti) için kullanılan kesi sadece burun deliklerinin içerisinde kalır. Bu kesiden girilerek burna şekil verilir.  Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Estetik Cerrah burun ucunda bulunan kıkırdakları tam anlamıyla görmeden, belli ölçümlere dikkat ederek ameliyatı yapar.
Burun ucu rinoplastisi: Her estetik burun ameliyatında kemiklerin kırılması kıkırdakların kesilip alınması gerekmez. Bazı hastalarda burun sırtı köprüsü normal görünümdedir. Estetik sıkıntı sadece burun ucundadır. Burun ucu çok geniş, düşük, kıkırdaklar belirgin veya asimetrik olabilir. Böyle hastalarda özellikle burun ucuna yapılan kısıtlı girişimle problemler çözülebilir.
Burun ucu estetik ameliyatının avantajı ameliyat sonrası morarma ve şişliğin az olması, ayrıca burunda kemikler kırılmadığından herhangi bir splinte gereksinim olmamasıdır. Hastalara tamponda konulmayabilir ve kısa zamanda işlerine dönerler. Aman sakın çok basit bir işlemdir, öğle arasında yapılan estetik burun ucu ameliyatıdır, hemen yapılır diyenlere bakmayın önemli bir ameliyattır ve aşırı özen ister.

Dolgu Rinoplasti: Dokular içine şırınga yoluyla verilen dolgu maddeleri kullanılır. Burunda bulunan ufak çöküntüleri, simetri bozukluklarını doldurarak kusurları düzeltmekte kullanılır. Gerçekte estetik burun ameliyatı değildir. Dolayısıyla sonuçları kalıcı değildir ve kullanımı oldukça sınırlıdır. 6-8 aylık periyotlarla tekrarlayan enjeksiyonlar gerekir. Ben kişisel olarak dolgu ile burunda yapılacak işlemlerin çok kısıtlı olduğuna inanıyorum,aslında rinoplasti listesine alırken zorlanmadım diyemem.

Revizyon Rinoplasti:(Sekonder estetik burun cerrahisi). Bu estetik ameliyat bir önceki rinoplasti sonrası oluşan sorunları düzeltmek için yapılır. Hastadaki önceki rinoplastiden kaynaklanan sorunlar küçük bir ameliyat ile düzelebileceği gibi çok daha komplike estetik cerrahi müdahaleler gerektiren sorunlar da olabilir. Revizyon estetik burun ameliyatları biz Estetik ve Plastik Cerrahlar tarafından çok da istenen bir ameliyat değildir.

 

Rinoplasti Türleri ve Teknikleri

(Estetik burun ameliyatı tipleri)

bottom of page