top of page

 

 

Botilinum toksin tip A hayatımıza girmiş, kırışıklıkları gidermek için uygulanması da hemen herkes tarafından bilinen bir maddedir. Bu yazıda Doç. Dr. Gürcan Aslan tarafından uygulanan daha yeni Botilinum toksin tip A uygulamalarından bahsetmek istiyorum.

 

1- Ağız köşelerine yapılan Botilinum toksin tip A ile daha mutlu ve moralli gözükmeniz mümkündür.

 

2- Çenemizi açan ve boynumuzdaki kaslar çene ile beraber yüzümüzü de aşağıya doğru çekmektedir. Bu etki yüzümüzde yıllar içinde bir sarkmaya neden olur. Çene ve boyun bölgesindeki bir takım noktalara yapılan Botilinum toksin tip A ile bir nevi boyun germe ( Nefertiti boyun germe) yapmak mümkündür.

 

3- İlerleyen yaşla beraber bazen özellikle boynumuzun ön kısmında birtakım kas bantları ortaya çıkar. Bu görünüm özellikle ‘ii’ sesi çıkardığımızda barizleşir. Bu bantları Botilinum toksin tip A ile ortadan kaldırmak mümkündür.

 

4- Terleme sıkıntısıyla gelen hastaların koltukaltı, el ayası ve ayak tabanlarındaki terleme Botilinum toksin tip A ile ortadan kaldırılabilir.

 

5- Botilinum toksin tip A yı tanısı konmuş kronik migren hastalarının ağrılarının ve ağrı sıklığının azaltılmasında kullanmaktayım. Genellikle ayın yarısını günde birkaç saat süren migren ağrısıyla geçiren hastalarda Botilinum toksin tip A etkili olmaktadır. Aslında ilginç olan Botilinum toksin tip A yapıldıktan sonraki 1-2 gün nadiren de olsa baş ağrısı yapabilir ve bu basit ağrı kesicilerle ortadan kalkar. ( Bir çelişki gibi görünse de Botilinum toksin tip A migren tedavisinde başarıyla kullanılır)

 

6- Estetik burun ameliyatı olmak istemeyen, özellikle güldüğünde burun ucu aşağıya doğru düşen kişilerin bu görüntüsünü ortadan kaldırmak için Botilinum toksin tip A yararlıdır.

 

7- Yeni yapılan yayınlardan ve kişisel deneyimlerimden özellikle yüzeyden kabarık iyileşen ve vücudun belli bölgelerinde bulunan yara izlerinin tedavisinde botoks kullanmaktayız.

 

8- Bazı hastaların elleri, özellikle parmak uçları soğuk havalarda morarır. Bu rahatsız ve acı verici bir durumdur. Biz buna Reynaud’s fenomeni diyoruz. Bu şikâyetlerde Botilinum toksin tip Ala ortadan kaldırılmaktadır.

 

9- MezoBotilinum toksin tip A: Bu yeni uygulanan bir yöntemdir. Tüm yüze yapıldığında daha taze bir cilt görünümü elde edilir.

 

10- Son olarak bir uygulamadan değil ama Botilinum toksin tip A yaptırmadan, dikkat edilmesi gereken bazı durumlardan bahsetmek istiyorum. Bir takım ilaç ve yiyecekler kanı sulandırıp Botilinum toksin tip A yapılan sahalarda morarmaya neden olabilir. Bunları ameliyat olmadan 10 gün öncesine kadar da kullanmamalıyız. Kanamayı arttıranlar:

 

  • Balık yağları

  • Aşırı sarımsak tüketimi

  • Vitamin E

  • Aspirin

  • Fazlaca Kiraz ve vişne yenilmesi

İleri Botilinum toksin tip A Uygulamaları: 10 alışılmadık uygulama

bottom of page