top of page

 

 

 1- Botilinum toksin tip A bağımlılık yapar.

Yanlış: Elbette ki Botilinum toksin tip A bağımlılık yapmamaktadır. Olsa olsa Botilinum toksin tip A yaptırıp daha genç görünen kişiler aynı görünümü tekrar elde etmek için tekrar Botilinum toksin tip A yaptırmayı tercih etmektedirler.

 

2- Botilinum toksin tip A yüzdeki çöküntüleri doldurmak için kullanılır.

Yanlış: Botilinum toksin tip A bir dolgu maddesi değildir yüzdeki çöküntüler hacim etkisi olan dolgu maddeleri ya da kişinin kendinden aldığımız yağ dokusu ile doldurulur.

 

3- Botilinum toksin tip A çok pahallıdır.

Yanlış: Botilinum toksin tip A nın yaygınlaşmasıyla beraber fiyatı da oldukça makul düzeylere gelmiştir. Beklide birkaç aylık bakım kremleri fiyatına Botilinum toksin tip A yaptırabilirsiniz.

 

4- Botilinum toksin tip A yüzde sadece belli bölgelerde kullanılır.

Yanlış: Botilinum toksin tip A sadece kaş çatma çizgisi ya da göz kenarlarındaki kazayağı çizgilerini gidermede kullanılmaz. Ağız köşelerine daha mutlu bir görünüm verilmesi boyun çizgilerinin yok edilmesi gibi farklı yerlerde de kullanılabilir.

 

 5- Botilinum toksin tip A yaptırmak için yaşlı olmak gerekir

Yanlış: Bu tamamen yersiz bir düşüncedir. Genelde Botilinum toksin tip A yaptığım hastalar otuzlu kırklı yaşlardan itibaren Botilinum toksin tip A yaptırsalar da bazen daha genç yaşlarda da kırışıklıklar oluşmaktadır. Bu kırışıklıklar tamamen oturmadan Botilinum toksin tip A yaptırılması daha doğrudur.

 

6- Botilinum toksin tip A vücudumuzda birikir

Yanlış: Botilinum toksin tip A vücuttaki enzimler tarafından yıkılan bir toksindir. Vücutta birikmez. Bu yüzden de yaklaşık 6-8 ayda bir tekrarlamak gerekmektedir.

 

7- Botilinum toksin tip A enjeksiyonu sonrası 4 saat içinde uzanıp yapmamak gerekir.

Yanlış: Dr. Gürcan Aslan hastalarına Botilinum toksin tip A enjeksiyonundan sonra normalde günlük nasıl davranıyolarsa öyle devam etmelerini önermektedir. Uzanmak ya da ayakta durmak tedavi etkisini ne artırır nede kötüleştirir. Sadece elle enjeksiyon bölgelerini fazla ovuşturmak toksinin komşu bölgelere dağılmasına neden olabilir ve tavsiye edilmez.

 

8- Botilinum toksin tip A enjeksiyonu sonrası uçak yolculuğu yapılmaz.

Yanlış: Bu yanlış inanış muhtemel doktorlar tarafından ortaya atılmıştır. İçindeki mantık farklı kabin basıncında, yapılan Botilinum toksin tip A nın istenmeyen komşu yüz bölgelerine özelliklede üst göz kapağına geçip kapakta düşüklük oluşturmasıdır. Bu mümkün değildir basınç farkı buna neden olmaz ama o bölgeyi fazla ovuşturmamanın önemini bir kez deha vurgulamak isterim.

 

9- Farklı marka Botilinum toksin tip Alar farklı süreler etki gösterirler.

Yanlış: Aslında piyasadaki botilinum toksin ya da bizim bildiğimiz adıyla Botilinum toksin tip A içeren ilaçlar hemen hemen aynı şekilde ve süre boyunca etki gösterirler.

 

10- Hamilelik sırasında yapılan Botilinum toksin tip A tehlikelidir.

Yanlış: Yapılan çalışmalar ve hamile olduklarını bilmeden Botilinum toksin tip A yaptırıp sonrasında sağlıklı bebek doğuran milyonlarca kadın düşünüldüğünde Botilinum toksin tip A bebeğe zarar vermemektedir. Tüm bu bilgilere rağmen hamilelik sırasında Botilinum toksin tip A enjeksiyonu tavsiye edilmez.

Yeni Başlayanlar için Botilinum toksin tip A: Doğru bilinen 10 yanlış (2. Bölüm)

bottom of page