top of page

Botilinum toksin tip A:

Yüz kırışıklıkları tedavisi  

Aşırı terleme tedavisi

 

Estetik cerrahide Botilinum toksin tip A genelde kaş çatma çizgilerini, alında mevcut kırışıklıkları, göz çevresindeki çizgileri, boyunda bulunan çizgileri ortadan kaldırmak için kullanılır. Ayrıca dudak köşeleri hafifçe yukarı kaldırılarak kişilerin mutlu bir ifade alması sağlanır.

Botilinum toksin tip A uygulaması çok pratik ve nispeten ağrısızdır. Yüzdeki belli noktalara ki genelde ortalama bir yüze 15 kadar noktaya ince iğnelerle Botilinum toksin tip A verilir.

Ben Botilinum toksin tip A uygulamalarımda nerdeyse saç kılı inceliğinde iğneler kullanarak ağrıyı minimuma indiriyorum.

Benim ellerimde Botilinum toksin tip A uygulaması yaklaşık 5-10 dakika sürmekte hasta herhangi bir morarma veya kızarma olmadan günlük işlerine devam edebilmektedir.

Dr. Gürcan Aslan Migren tipi başağrılarının tedavisi ve aşırı terleme için de Botilinum toksin tip A uygulamaları yapmaktadır.

 

Botilinum toksin tip A  yan etkileri varmıdır?

Botilinum toksin tip A (Botilinum toksin)  bazen enjekte edildiği yere bağlı olarak geçici bir baş ağrısı (aslında migren ve gerilim tipi baş ağrısı tedavisinde de yaygın kullanılmaktadır), nezle, grip benzeri belirtiler, çok nadiren de bulantı oluşturabilir. Bazen hassas ciltlerde kızarma ve morarma meydana gelebilir. Tüm bu yan etkiler geçicidir.

 

Botilinum toksin tip A yapıldıktan sonra etkisi ne kadar sürer?

Botilinum toksin tip A yapılır yapılmaz etki göstermez. Etkinin ortaya çıkması4-7 gün arasında sürer, oluşan etki yaklaşık 6-8 ay boyunca kalıp sonrasında kaybolur. Tekrarlayan Botilinum toksin tip A uygulamaları bu etki süresini uzatabilir.

 

Botilinum toksin tip A uygulaması ağrılımıdır?

Hastalar hafif böcek ısırığına benzer bir rahatsızlık tarif eder, anında bu rahatsızlık geçer.

 

Botilinum toksin tip A şimdi yaptırıyorum ama ilerde Botilinum toksin tip A yaptıramazsam kırışıklıklarım daha kötü olur mu?
Daha sonra Botilinum toksin tip A yaptırmamanızın kırışıklık oluşumu üzerine olumsuz etkisi yoktur.

 

Botilinum toksin tip A yüz ifademi değiştirir kaşlarım şeytan gibi olur diye korkuyorum?
Eğer Botilinum toksin tip A uygulamanızı bu işin ehli bir doktor yapıyorsa ve bu doktor yüz anatomisini biliyorsa, asla yüzünüzde donuk bir ifade oluşmaz. Kaşlarınız tam istediğiniz şekilde konumlandırılır.

bottom of page