top of page

 

 

 

 

Meme dikleştirme ameliyatı (Mastopeksi)​

 

 

 

 

Meme dikleştirme ameliyatında neler yapılır?
Meme dikleştirme ameliyatının amacı meme boyutunu sabit tutarak sarkan, şekli bozulan memeleri eski formuna yakın görüntüye ulaştırmaktır. Bu ameliyat bir estetik cerrahi ameliyatıdır. Meme dikleştirme ameliyatında asıl amaç sarkan deri ve meme dokularını ideal estetik forma sokmaktır. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında memeye silikon protez de konularak memeler daha büyük hale getirilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı süresi nedir?
Meme dikleştirme ameliyatı kullanılan yönteme ve memenin büyüklüğüne bağlı olarak 1-3 saat arası sürebilir.

Bu ameliyat sonunda neler beklemeliyim?
Meme dikleştirme ameliyatı ile meme dokusu ve meme ucu daha yukarda ve estetik bir konuma taşınır. Bu ameliyat sonrasında memeler daha genç görünüm kazanırlar.

Meme dikleştirme ameliyatı bana yarar sağlar mı?
Çok da büyük olmayan ama sarkık göğüsleriniz varsa bu ameliyat sizin içiz uygundur. Meme sarkmasının neden olanlar şunlardır:

  • En önemli neden yerçekimidir

  • Gebelik ve emzirme etkiler

  • Kilo kaybı meme içindeki yağ dokusu kaybı ve sarkmaya neden olur

  • Yaşlılık

Meme hacminin azalması ve memenin sarkması, deride elastikiyet kaybı gibi birçok neden meme formunu bozabilir. Meme dikleştirme ameliyatıyla tüm bu olumsuz faktörler nedeniyle oluşan şekil bozukluğu giderilir.

 

Meme dikleştirme ameliyatı olduğumda hangi risklerle karşılaşırım?
Bu ameliyat  sonrasında, herhangi bir  cerrahi operasyon sonrasında olabilecek enfeksiyon, belirgin yara izi veya meme asimetrisi ile karşılaşılabilir. Meme dikleştirme ameliyatı olanların karşılaşabileceği riskler ve yan etkileri şunlardır:
• Memelerde enfeksiyon

• Kanama

• Kalıcı veya belirgin olan yara izleri

• Meme büyüklüklerinin farklı olması

• Meme dokusunda duyu kaybı ( BU kayıp olduğunda genelde geçicidir).


Yara izleri de kişiden kişiye değişir, ilk başlarda belirgin olsa bile zamanla silikleşebilir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında memenin büyüklüğüne ve kullanılacak yönteme bağlı olarak sadece meme başı çevresinde, lolipop şeklinde düz çizgi içeren veya J harfi şeklinde ya da ters T harfine benzeyen yara izleri kalabilir. Ama işin şanslı tarafı oluşan izler hiçbir zaman dekolte bölgesinde değil de memenin alt tarafındadırlar. Meme dikleştirme ameliyatını uzmanlaşmış bir estetik plastik cerraha yaptırmanız problemleri aza indirmek açısından yerinde olur.

İşe ve yorucu aktivitelere ne kadar zamanda dönebilirim?
İlk birkaç gün mastopeksi ameliyatı sonrası hastanın ağrıları olabilir. Genelde bu ağrılar basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır. Ameliyatta bir problem yaşanmamışsa veya hastanın yara iyileşmesinde problem yoksa ilk haftanın sonunda kişi işine dönebilir. Zorlu fizik aktivite isteyen işler için ise birkaç hafta daha beklenmesi tavsiye edilir. Oluşabilecek uyuşma ve morarma birkaç hafta sürebilir.

Uzun vadede memeler formunu ne kadar korur?
Meme dikleştirme ameliyatı sonuçları oldukça kalıcıdır ama doğal yaşlanma süreci, gebelik / emzirme ve kilo alma veya verme göğüslerin bir kez daha deforme olmasına neden olabilir.

 

 

bottom of page