top of page

Burun tıkanıklığı ameliyatı (Septorinoplasti)

 

 

 

Estetik burun ameliyatı ile beraber septum ameliyatı yapılabilir.
Burun tıkanıklığı eğer ameliyat gerektiriyorsa, problem genelde her iki burun deliğini ve aynı zamanda burun boşluklarını  ayıran (nazal septum) denilen bölmenin eğriliği ve bu eğriliğin nefes yollarını tıkamasıdır. Burun septumu kıkırdak ve kemik dokulardan oluşur. Darbeler, şiddetli çarpmalar, kazalar nedeniyle veya yapısal olarak eğilen, deforme olan septum S , C şeklinde yay gibi bazende düzensizce kıvrılır ve normalde olması gereken orta hatta bulunmaz. Yukarı, aşağı, sağa, sola tüm yönlere dönebilir. Bazen eğrilik o kadar şiddetli olurki septum L şeklini alır ve kıkırdak kırılır üst üste biner. Bazı hastalarda burun deliklerinden rahatlıkla görülebilen kıkırdak parçası olarak ortaya çıkar. Tüm bu deformasyonların hepsine septum deviasyonu denir. Birçok insanda ufak tefek septum eğriliği vardır fakat bu eğrilik nefes almayı zorlaştırmaz.

 

 

 

 

 


 

Nazal septumun eğrilmesi bazen sadece hava yolu problemi yaratmaz aynı zamanda bariz olarak dışarıdan da görülebilen burun kemeri ve burunucu eğriliklerine sebep olur. Genelde iyi nefes alamayan bir burunda estetik problemlerde mevcut olur. Bu yüzden estetik görünüm ve fonksiyon beraber ele alınarak ikisinin de aynı anda düzeltilmesi önerilir.
 

​Septum eğriliğini ortaya çıkarmanın en iyi yollarından bir tanesi Bilgisayarlı tomografi (BT) ile septumu görmektir. Septumdaki eğrilikler doğuştan olabileceği gibi, bir kaza sonrasında da meydana gelebilir. Estetik burun ameliyatları sırasında septum deviasyonları da rahatlıkla düzeltilir.
Burun tıkanıklığına dolayısıyla rahat nefes alamamaya bazı durumlarda burun kıkırdaklarının şekil değiştirip hava yolu açısı ve açıklığını azaltması sebeptir.

 

 

 

Nasal açılar
Yapılacak olan estetik burun ameliyatı veya burun tıkanıklığı ameliyatı (septorinoplasti) sırasında bu durum da mutlaka düzeltilir. Burun tıkanıklığı ameliyatında nazal septum kıkırdak ve kemik parçalarının burun hava yolunu tıkayan kısımları çıkarılır veya düzeltilir.

 

 

Konka anatomisi

Burun tıkanıklığının önemli sebeplerinden biri de konka hipertrofisi denilen burun içinde şişen yapıların hava yolunu tıkamasıdır. Bu yapılar normalde nefes aldığımızda burundan geçen havayı ısıtıp nemlendirirler. Bu yapılar bazen büyüyerek hava yolunu tıkarlar. Bu durum halk arasında burnumda et var denilerek adlandırılır. Konka büyümesi septum deviasyonu (deviasyon olan bölümün ters tarafındaki konka genelde büyür), enfeksiyon, sinüzit durumlarında ortaya çıkar. Büyüyen konka genelde raflar gibi üst üste bulunan konkalardan en alttakidir. Konka hipertrofisi (konka büyümesi) olduğunda bu nefes almayı da engelliyorsa, alt konka radyofrekans yöntemiyle veya cerrahi olarak küçültülür. Bazı durumlarda orta burun bölmesindeki eğrilik (septum deviasyonu) düzeltildiğinde büyümüş olan konkalar kendiliğinden küçülebilirler.

 

Burun tıkanıklığı (septorinoplasti, septoplasti) ameliyatı süresi nedir?
Bu ameliyat  estetik burun ameliyatıyla beraber yapılıp yapılmamasına bağlı olarak 1-2 saat sürebilir.Estetik ameliyatlarda süreyi uzatsa bile mutlaka hava yolunu açmak gerekir.
Burun tıkanıklığı ameliyatı (septorinoplasti) nasıl yapılır?
Açık burun ameliyatı kesisi veya sadece burun deliklerinin içinden yapılan kesilerle girilir ve tıkanıklığa neden olan orta bölme (septum) düzeltilir, daralmış olan nefes alma yolları genişletilip düzeltilir.


Burun tıkanıklığı (septorinoplasti, septoplasti) ameliyatından sonra ne gibi yan etkiler görülür?
Kanama beraberinde de şişlik ve hafif morarma olabilir.
Ameliyat sonrası ne zaman işime dönebilirim?
Ameliyattan sonraki gün hasta normal gündelik işlerini yapabilir, daha ağır fiziksel aktiviteler 7-10 gün sonra mümkün olabilir.

burun septum
SEPTUM DEVİASYONU
BURUN İÇ AÇILARI
burun konkaları
bottom of page