top of page

 

Meme Estetiği

 

 

Meme Büyütme Ameliyatı

 

Göğüs Büyütme Ameliyatı

 

 


Meme Büyütme Ameliyatı sonuçları genelde hastalar tarafından memnuniyetle karşılanan, iyi ellerde yapıldığında estetik cerrahinin yüzakı ameliyatlarındandır.

 

Meme büyütme ameliyatı nedir?
Meme Büyütme Ameliyatı silikon meme protezinin meme dokusu altına (submamariyan), göğüs kası altına(subpectoral), hem kas hem doku altına veya kas zarı altı bölgeye konulmasından ibarettir. Meme büyütme ameliyatında meme büyüklüğüne, şekline ve bir dereceye kadar meme sarkıklığına müdahale edilir. Kullanılan meme protezleri silikon yapısındadır ve silikon vücutla en barışık maddelerden biridir.

Meme büyütme ameliyatında hangi kesi ile ameliyat yapılır ?
Meme Büyütme ameliyatı çeşitli bölgelerden kesilerek yapılır. Bu bölgeleri sayarsak:
1-Meme altını oluşturan kıvrım bölgesi
2- Meme başı çevresindeki kahverengi alan (areola) ile meme dokusu sınırı.
3-Koltuk altı (aksiller )

Meme Protezi boyutları nelerdir?
Meme büyütme ameliyatında memenin son boyutunun ne kadar olacağına hasta ile beraber estetik cerrah karar vermelidir. Meme protezlerinin göğüs ön duvarına oturduğu bir çapı olduğundan ve bu çap protez hacmi büyüdükçe büyüdüğünden, hastanın göğüs ön duvarının ölçüleri de önemlidir. Ayrıca hastada mevcut göğüs dokusu olması da ortaya çıkacak olan sonucu etkiler. En güzeli ve benim yaptığım örnek protezler hastanın sütyeni içine konularak aşağı yukarı büyüklük hakkında hastaya bir fikir vermektir.

Meme Büyütme Ameliyatı süresi ne kadardır?
Benim ellerimde meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1 saat kadar sürer.

 

Meme büyütme ameliyatından sonra nasıl izler kalır? Kalan izler rahatsızlık vericimidir?
Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatından sonrada kesi yerleri bir miktar belli olabilir. Zaman içinde hastanın da yara iyileşme potansiyeliyle de bağlantılı olarak bu izler hemen hemen kaybolur. Ayrıca biz Estetik Plastik Cerrahlar meme altındaki kıvrım, koltukaltı veya meme ucu gibi izin az belli olacağı bölgelerden meme protezi koyarız.

Meme büyütme ameliyatı yan etkileri varmıdır?
Meme ameliyatından sonra protezin konulduğu bölgeye bağlı olarak bir miktar ağrı olur. Bu ağrı kişiden kişiye değişebilir. Hastalarımın çoğunluğu pek ağrı hissetmezler. Ayrıca yaklaşık 5-7 gün süren ödem görülebilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra işe ne zaman başlayabilirim?
Genellikle meme büyütme ameliyatından 3-5 gün sonra hastalar normal gündelik aktivitelerini yapmaya başlarlar. Ağır spor ve aktiviteler için 2-3 hafta geçmesi önerilir..

Kapsül Kontraktürü Nedir? Tedavisi varmıdır?
Sık görülmemekle beraber bazı meme büyütme ameliyatlarından sonra oluşabilir. Meme protezinin çevresinde vücut tarafından oluşturulan bir nedbe dokusu meydana gelir ve protezi sıkıştırır. Kas altına konulan meme protezlerinde çok daha az görülür. Eğer büyük bir sıkıntı yarattıysa bazı durumlarda bu oluşan nedbe dokusunun alınması ve meme protezinin değiştirilmesi gerekebilir.

Meme protezi meme kanserine neden olur mu?
Çok merkezli araştırmalar da bu yönde bir bulguya rastlanmamıştır. Meme büyütme ameliyatı olan hastalarla normal memesi olan hastalarda meme kanseri görülme sıklığı bakımından bir fark bulunmamıştır.

 

 

Meme küçültme ameliyatı​

 

 

Meme küçültme ameliyatında neler yapılır?
Meme küçültme ameliyatı hastanın meme hacmini ve büyüklüğünü azaltmak için uygulanan estetik cerrahi ameliyatıdır. Bu ameliyat sonucunda meme ve yağ dokusu üzerindeki fazla olan deri ile beraber çıkarılır. Meme ve meme ucu daha estetik görüneceği, daha yukarı bir konuma taşınır. Sonuçta hacmi ve ağırlığı nedeniyle sarkan meme küçültülür ve toparlanır. Bu ameliyat basit bir ameliyat değildir, ideal anestezi şartlarında ve deneyimli bir Estetik Plastik Cerrah tarafından yapılmalıdır. Unutmamak gerekir ki bu ameliyatta kanama, anesteziyle ilgili problemler veya enfeksiyon riski olabilir. Hepsi için önceden önlem almak gerekir.

Meme küçültme ameliyatı için ideal aday olup olmadığımızı nasıl anlarız?
İdeal meme küçültme ameliyatı adayları aşırı büyük ve ağır memeler nedeniyle hem fiziksel problemler hem de duygusal iniş çıkışlar yaşayan kişilerdir. Büyük memeler nedeniyle ortaya çıkabilecek problemler:
• Boyun, omuz ve / veya sırt, bel ağrısı
• Tekrarlayan baş ağrıları
• Bel ve boyunda oluşan şekil bozuklukları
• Özellikle omuzlarda sutyen askılarının kesmesine bağlı kalan izler
• Yatar pozisyonda solunumla ilgili problemler
• Deride oluşan sık tekrarlayan yara ve enfeksiyonlar
Bu şikayetlerden birkaçı sizi rahatsız ediyorsa meme küçültme ameliyatına adaysınız demektir.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer?
Bu ameliyat 2-4 saat süren estetik cerrahi ameliyatıdır.Ameliyat sonrasında her iki memeye
küçük bir tüp (dren) ilk birkaç gün kan ve oluşan sıvıları boşaltmak için yerleştirilebilir.

Meme küçültme ameliyatının yan etkileri varmı?
Ameliyat sonrası olabilecek yan etkiler kanama, memelerde büyüklük farkı,memede duyu kaybı ve bazen de enfeksiyondur. Kimi hastalarda, ameliyat sonrasında meme etrafındaki dikişlerde küçük yaralar oluşabilir. Bu yaralar genellikle önemli değildir ve antibiyotikli kremler ile tedavi edilebilir.
Memenin yeni şeklini alması ve bu şeklin yerleşmesi 6 ay sürebilir. Ameliyat sonrası oluşan şişme ve morarma ilk birkaç hafta içinde kaybolur.

Ameliyat sonrası yara izleri (skar) nerelerde olur?
Meme küçültme ameliyatından sonra meme ucundan başlayan ters T harfi şeklinde yara izi kalır. Ama bu yara izleri kişinin yara iyileşme potansiyelinden de etkilenerek zamanla solar ve belirsiz hale gelebilir. Yara izlerinin genişliği ve belirgin kalması genelde hastanın yara iyileşmesi ile ilgilidir. Eğer sigara içiyorsanız yara iyileşmesinde gecikme olabilir.

Meme küçültme ameliyatından uzun dönemde ne gibi sonuçlar beklemeliyim?
Meme küçültme ameliyatı sonuçları genelde kalıcıdır. Ama yerçekimi, gebelik ve kilo alıp vermek cerrahi sonucu olumsuz etkileyebilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra gebe kalabilir miyim ve emzirebilir miyim?
Meme küçültme ameliyatının gebeliğe etkisi yoktur ama gebelik meydana geldiğinde meme küçültme ameliyatı ile elde edilen sonuçlar olumsuz etkilenebilir. (memenin tekrar sarkması, büyüme, şekil bozukluğu vs.), Bu ameliyatı olan hastalar kullanılan tekniğe bağlı olarak emzirebilirler.

 

 

Meme dikleştirme ameliyatı (Mastopeksi)​

 

 

 

 

Meme dikleştirme ameliyatında neler yapılır?
Meme dikleştirme ameliyatının amacı meme boyutunu sabit tutarak sarkan, şekli bozulan memeleri eski formuna yakın görüntüye ulaştırmaktır. Bu ameliyat bir estetik cerrahi ameliyatıdır. Meme dikleştirme ameliyatında asıl amaç sarkan deri ve meme dokularını ideal estetik forma sokmaktır. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında memeye silikon protez de konularak memeler daha büyük hale getirilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı süresi nedir?
Meme dikleştirme ameliyatı kullanılan yönteme ve memenin büyüklüğüne bağlı olarak 1-3 saat arası sürebilir.

Bu ameliyat sonunda neler beklemeliyim?
Meme dikleştirme ameliyatı ile meme dokusu ve meme ucu daha yukarda ve estetik bir konuma taşınır. Bu ameliyat sonrasında memeler daha genç görünüm kazanırlar.

Meme dikleştirme ameliyatı bana yarar sağlar mı?
Çok da büyük olmayan ama sarkık göğüsleriniz varsa bu ameliyat sizin içiz uygundur. Meme sarkmasının neden olanlar şunlardır:

 • En önemli neden yerçekimidir

 • Gebelik ve emzirme etkiler

 • Kilo kaybı meme içindeki yağ dokusu kaybı ve sarkmaya neden olur

 • Yaşlılık


Meme hacminin azalması ve memenin sarkması, deride elastikiyet kaybı gibi birçok neden meme formunu bozabilir. Meme dikleştirme ameliyatıyla tüm bu olumsuz faktörler nedeniyle oluşan şekil bozukluğu giderilir.

Meme dikleştirme ameliyatı olduğumda hangi risklerle karşılaşırım?
Bu ameliyat  sonrasında, herhangi bir  cerrahi operasyon sonrasında olabilecek enfeksiyon, belirgin yara izi veya meme asimetrisi ile karşılaşılabilir. Meme dikleştirme ameliyatı olanların karşılaşabileceği riskler ve yan etkileri şunlardır:
• Memelerde enfeksiyon

• Kanama

• Kalıcı veya belirgin olan yara izleri

• Meme büyüklüklerinin farklı olması

• Meme dokusunda duyu kaybı ( BU kayıp olduğunda genelde geçicidir).


Yara izleri de kişiden kişiye değişir, ilk başlarda belirgin olsa bile zamanla silikleşebilir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında memenin büyüklüğüne ve kullanılacak yönteme bağlı olarak sadece meme başı çevresinde, lolipop şeklinde düz çizgi içeren veya J harfi şeklinde ya da ters T harfine benzeyen yara izleri kalabilir. Ama işin şanslı tarafı oluşan izler hiçbir zaman dekolte bölgesinde değil de memenin alt tarafındadırlar. Meme dikleştirme ameliyatını uzmanlaşmış bir estetik plastik cerraha yaptırmanız problemleri aza indirmek açısından yerinde olur.

İşe ve yorucu aktivitelere ne kadar zamanda dönebilirim?
İlk birkaç gün mastopeksi ameliyatı sonrası hastanın ağrıları olabilir. Genelde bu ağrılar basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır. Ameliyatta bir problem yaşanmamışsa veya hastanın yara iyileşmesinde problem yoksa ilk haftanın sonunda kişi işine dönebilir. Zorlu fizik aktivite isteyen işler için ise birkaç hafta daha beklenmesi tavsiye edilir. Oluşabilecek uyuşma ve morarma birkaç hafta sürebilir.

Uzun vadede memeler formunu ne kadar korur?
Meme dikleştirme ameliyatı sonuçları oldukça kalıcıdır ama doğal yaşlanma süreci, gebelik / emzirme ve kilo alma veya verme göğüslerin bir kez daha deforme olmasına neden olabilir.

 

Meme ucu estetiği

 

 

 

Meme ucu estetiği ameliyatlarında ameliyat edilen memenin çıkıntılı uç kısmı ve çevresindeki koyu renkli kısımdır (nipple ve areola). Bu tür ameliyatlar genelde lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) ile yapılan kısmen kısa süren estetik cerrahi operasyonlardır. Bu ameliyatların yapılmasına gerek olan durumlar:

 • Meme başının içeri doğru çökük olması (Bu deformite aynı zamanda emzirmeyi de olumsuz etkiler, emzirebilmek için düzeltilmesi gerekir)

 • Meme başının rahatsızlık veren şekilde büyük olması

 • Meme başı çevresindeki koyu renkli kısmın fazlasıyla geniş ve şekilsiz olması.

Bütün meme ucu estetiği (meme başı estetiği) ameliyatı yapılan kişiler ( Eğer herhangi bir olumsuz gelişme olmadıysa) (enfeksiyon, kanama gibi)1-2 gün içinde işlerine dönebilirler.

 

Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti)

 

Erkek hastalarda meme küçültme ameliyatı

 

 

Erkeklerde kadın benzeri memeler olmasına (jinekomasti) denir. Bu hastalık daha çok genç yaşlarda görülmesine rağmen her yaşta ortaya çıkabilir.


Erkekte meme büyümesi ( jinekomasti) hangi durumlarda oluşur?
Fazlaca alkol tüketimi ve / veya bazı ilaçların kullanımı, birtakım uyuşturucu maddelerin kullanımı jinekomasti nedeni olabilir. Özellikle hormonal değişiklikler, kilolu olma ve kalıtım koşulları da erkekte meme büyümesi nedenidir. Hasta ameliyat olmadan önce jinekomastiye neden olan faktörlerin ortaya konması gereklidir.

 

Erkekte meme büyümesi ameliyatı süresi nedir?
Bu ameliyat genellikle memenin büyüklüğüne de bağlı olarak 1 saat civarında sürer.

Bu ameliyattan sonra görülebilecek yan etkiler nelerdir?

Geçici uyuşma ve kanama olabilir, ayrıca ağrı ve yanma hissi, şişlik, morarma ortaya çıkabilir.

Ameliyattan sonra işe dönme süresi nedir?
Ameliyat sonrası 1. haftadan sonra işe başlanabilir. Yoğun fiziksel aktiviteler 2 ila 3 hafta sonra yapılabilir. Oluşan şişme ve morarmabazen 1 ila 2 ay sürebilir.

Ameliyat sonrası görülebilecek problemler nelerdir?
Memelerde enfeksiyon, doku sıvısı birikimi,  memelerin farklı büyüklükte olması, yara izi (yara izi genelde belli olmaz ve memenin koyu renkli uç kısmında silik bir iz olarak kalır)
Uygun olan hastalarda meme büyümesi daha çok yağ dokusu ağırlıklıysa vakumla yağ alma (liposuction) uygulanarak minicik bir delikten girilerek meme küçültülmesi mümkündür.

Erkekte meme büyümesi (jinekomasti) ameliyatı olmam hangi şartlarda gerekir?
Sizi rahatsız eden, denize bile girerken çekindiğiniz büyük göğüsleri olan bir erkekseniz, memelerinizin görünümü kadın memesine benziyorsa, siz ideal Jinekomasti ameliyatı adayı olarak kabul edilebilirsiniz. Bu ameliyat için uygun hastalarda genelde ortak olan problemler şunlardır:

 • Eğer göğüslerinizin görünümü ve boyutu fazlaca büyük ve kadın memesini andırıyorsa ve  bu size fiziksel rahatsızlık veriyorsa

 • Bu görünüm yüzünden denize bile çekinerek giriyorsanız

 • Bu yüzden arkadaş arasında alay konusu oluyorsanız

 • Diyet ve egzersiz ile meme  büyüklüğünüz azalmıyorsa

Sonuçta erkek meme küçültme ameliyatı için ideal adaysınız demektir. Bunların yanında esrar, vücut geliştirmede kullanılan ilaç ve katkı maddelerinin bir kısmının, steroidler ve aşırı tüketilen alkolün erkek memesi büyümesinde (jinekomasti) etkili olduğunu hatırlamak gerekir.

Erkekte meme büyütme ameliyatının sonuçları oldukça memnuniyet vericidir. Dr. Gürcan Aslan jinekomastide kendi geliştirdiği ameliyat yöntemini kullanmakta ve başarılı sonuçlar almaktadır.

 

bottom of page