top of page

Meme küçültme ameliyatı​

 

 

Meme küçültme ameliyatında neler yapılır?
Meme küçültme ameliyatı hastanın meme hacmini ve büyüklüğünü azaltmak için uygulanan estetik cerrahi ameliyatıdır. Bu ameliyat sonucunda meme ve yağ dokusu üzerindeki fazla olan deri ile beraber çıkarılır. Meme ve meme ucu daha estetik görüneceği, daha yukarı bir konuma taşınır. Sonuçta hacmi ve ağırlığı nedeniyle sarkan meme küçültülür ve toparlanır. Bu ameliyat basit bir ameliyat değildir, ideal anestezi şartlarında ve deneyimli bir Estetik Plastik Cerrah tarafından yapılmalıdır. Unutmamak gerekir ki bu ameliyatta kanama, anesteziyle ilgili problemler veya enfeksiyon riski olabilir. Hepsi için önceden önlem almak gerekir.

Meme küçültme ameliyatı için ideal aday olup olmadığımızı nasıl anlarız?
İdeal meme küçültme ameliyatı adayları aşırı büyük ve ağır memeler nedeniyle hem fiziksel problemler hem de duygusal iniş çıkışlar yaşayan kişilerdir. Büyük memeler nedeniyle ortaya çıkabilecek problemler:
• Boyun, omuz ve / veya sırt, bel ağrısı
• Tekrarlayan baş ağrıları
• Bel ve boyunda oluşan şekil bozuklukları
• Özellikle omuzlarda sutyen askılarının kesmesine bağlı kalan izler
• Yatar pozisyonda solunumla ilgili problemler
• Deride oluşan sık tekrarlayan yara ve enfeksiyonlar
Bu şikayetlerden birkaçı sizi rahatsız ediyorsa meme küçültme ameliyatına adaysınız demektir.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer?
Bu ameliyat 2-4 saat süren estetik cerrahi ameliyatıdır.Ameliyat sonrasında her iki memeye
küçük bir tüp (dren) ilk birkaç gün kan ve oluşan sıvıları boşaltmak için yerleştirilebilir.

Meme küçültme ameliyatının yan etkileri varmı?
Ameliyat sonrası olabilecek yan etkiler kanama, memelerde büyüklük farkı,memede duyu kaybı ve bazen de enfeksiyondur. Kimi hastalarda, ameliyat sonrasında meme etrafındaki dikişlerde küçük yaralar oluşabilir. Bu yaralar genellikle önemli değildir ve antibiyotikli kremler ile tedavi edilebilir.
Memenin yeni şeklini alması ve bu şeklin yerleşmesi 6 ay sürebilir. Ameliyat sonrası oluşan şişme ve morarma ilk birkaç hafta içinde kaybolur.

Ameliyat sonrası yara izleri (skar) nerelerde olur?
Meme küçültme ameliyatından sonra meme ucundan başlayan ters T harfi şeklinde yara izi kalır. Ama bu yara izleri kişinin yara iyileşme potansiyelinden de etkilenerek zamanla solar ve belirsiz hale gelebilir. Yara izlerinin genişliği ve belirgin kalması genelde hastanın yara iyileşmesi ile ilgilidir. Eğer sigara içiyorsanız yara iyileşmesinde gecikme olabilir.

Meme küçültme ameliyatından uzun dönemde ne gibi sonuçlar beklemeliyim?
Meme küçültme ameliyatı sonuçları genelde kalıcıdır. Ama yerçekimi, gebelik ve kilo alıp vermek cerrahi sonucu olumsuz etkileyebilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra gebe kalabilir miyim ve emzirebilir miyim?
Meme küçültme ameliyatının gebeliğe etkisi yoktur ama gebelik meydana geldiğinde meme küçültme ameliyatı ile elde edilen sonuçlar olumsuz etkilenebilir. (memenin tekrar sarkması, büyüme, şekil bozukluğu vs.), Bu ameliyatı olan hastalar kullanılan tekniğe bağlı olarak emzirebilirler.

 

bottom of page