top of page

Meme protezi sık sorulan sorular

S-Meme büyütme ameliyatı olmak istiyorum ama biraz da korkuyorum bana ne gibi önerileriniz olabilir. Yaşım 17 ve birazda zayıf bir genç kızım?

C-Yaşınız meme büyütme ameliyatı için küçük sayılır ben bir estetik plastik cerrah olarak hastalarımın en azından 18 yaşında olmasını ve kendi kararlarını vermelerini tercih ederim. Genelde meme büyütme ameliyatı olan kadınlar normal populasyondan daha zayıftırlar. Size birkaç yıl daha bekleyin derim belki biraz daha kilo aldığınızda meme büyütme ameliyatına ihtiyaç duymayacaksınız. Ayrıca tüm ameliyatlarda ufak tefek de olsa komplikasyon şansı vardır. Ama yine de bu ameliyattan korkmayın ehil ellerde yapılırsa ameliyat olan kişiyi çok mutlu eden bir ameliyattır.

S-Uzun yıllardır meme büyütme ameliyatı olmayı planlıyorum ama riskleri beni korkutuyor. Biraz risklerini anlatırmısınız?

C-Bu ameliyatın da diğer tüm cerrahiler gibi riskleri vardır. Ama sağlıklı bir bireyseniz ve genel vücut sağlığınızda problem yoksa risk çok azdır. Aşağıda belirttiğim durumlarda meme büyütme ameliyatını ya hiç yapmayız ya da erteleriz.

 

  • Vücutta herhangi bir aktif enfeksiyon

  • Otoimmün hastalıklar (artrit, lupus ve skleroderma benzeri).

  • Yara iyileşmesini bozan veya kan pıhtılaşması ile ilgili hastalıklar

  • Bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlar (örneğin immünsupresif (bağışıklık sistemini baskılayan)tedavi alanlar gibi)

  • Göğüs büyütme ameliyatından sonra görülebilecek en önemli problemlemlerden biri kapsül kontraktürüdür (memelerde sertlik, şekil bozukluğu ve ağrıya neden olur). Kapsulün uzaklaştırılması için tekrar ameliyat gerekebilir.S-Silikon meme protezleri sızdırabilir mi ve eğer sızıntı varsa nasıl anlaşılır?

C-Sızıntı veya yırtılmayı anlamanın en iyi yolu MR çektirmektir. Normalde durup dururken meme protezinde bir yırtılma beklenmez. Ayrıca ultrasonografi konusunda deneyimli bir radyolog da yırtılmaya teşhis koyabilir. Yapılan araştırmalar, en az 10 yıl boyunca özellikle eski tip protez taşıyan her 10 kadından birinin protezinde sızıntı olabileceğini ortaya koydu. Silikon jel meme protezleri sızdırsa bile genelde uzun süre belirti göstermez. Ortaya bir belirti çıktığında bu meme şeklinin değişmesi, küçülme veya düzensiz meme görünümü oluşmasıdır. Sızıntı kronik birtakım eklem ağrılarına ve yorgunluk hissine neden olabilir.
Sızıntıdan şüphelenildiğinde yırtık olan meme protezleri çıkarılır ortam temizlenildikten sonra yeni protezler konulur.

S-Şikayetçi olduğum sağlık sorunlarına meme protezlerim neden olabilir mi?

C-Slikon jel içeren meme protezleri bazı kadınlarda eklem ağrıları, kronik yorgunluk hissi, kafa karışıklığı ve grip benzeri rahatsızlıklara neden olabilir. Gerçekte silikon vücuda en uyumlu maddelerdendir ve çoğu insanda alerjik veya immün sistemle ilgili bir tepki oluşturmaz. Az sayıda insanda küçük rahatsızlıklar oluşturabilir.

Zaten Artrit, MS, veya lupus gibi otoimmün hastalıklarınız
mevcutsa meme protezi koydurmanızı tavsiye etmem.


S- Cohesive jel meme protezlerinin bir avantajı varmı? Bunlar diğer silikon protezlerden daha fazlamı güvenlidir?


C- Cohesive jel protezler diğer silikon jel protezlerden daha kalın bir zarfa ve daha az akışkan jele sahip olduklarından, yırtılma vede sızıntı olma olasılığı daha az görünmektedir. Ama bu konuda uzun vadeli çalışmalar yapılmamıştır ve cohesive jel protezlerin daha güvenli olduğuna dair kanıt yoktur.
Zaten günümüzde teknolojinin gelişmesiyle satılan tüm silikon protezler 20 yıl önceye göre çok daha fazla gelişmiştir.
Ayrıca cohesive jel protezler henüz Amerika Birleşik Devletlerinde deneysel sınıfta kabul edilmektedir. Bu yüzden FDA tarafından onaylanmış değildir.

S-Meme protezleri olanların emzirmesi güvenli midir?

C-Çocuk doktorları yaptıkları çalışmalarda meme protezi takılmış kadınlarda sütün güvenli olduğuna inanmaktadırlar. Bu bilgi nekadar doğrudur tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda çok az araştırma vardır. Ama günümüzde binlerce kadın meme protezleri olmasına rağmen bebeklerini emzirmekte ve herhangi bir ters durumla karşılaşmamaktadır. Genel bilgi olarak meme protezleri ile emzirmek güvenli diyebiliriz.


S- Meme büyütme ameliyatımı yapan Estetik Plastik cerrahım masaj önerdi. Masaj gerekli mi?


C-Birçok Estetik Plastik cerrah meme büyütme ameliyatından sonra masaj önermektedir fakat masaj çeşitleri, veya nasıl bir masaj yapılacağı konusunda net bir araştırma, masajı destekleyen bir kanıt yoktur. En güzeli ameliyatınızı yapan Estetik Cerrah ile görüşmeniz ve onun uyarıları doğrultusunda hareket etmenizdir. Meme büyütme ameliyatından belli süre sonra Doç. Dr. Gürcan Aslan masaj önermekte ve bunun yararlı olduğuna inanmaktadır.

bottom of page