Aslında burun estetiği ameliyatı tam bir bütündür. Hastamın burnunu bir bütün olarak ele alıp doğal ve yüzle orantılı bir burun yapmaya çalışırım. Normalde her burun estetiği hastasının burun ucuna da az veya çok müdahale edilir.

Ama estetik burun ameliyatlarında problem bazen sadece burun ucundadır. Burun ucu burnun en göz önünde olan bölümüdür. Ve burada olan problemler ve estetik olarak hoş olmayan, orantısız görünümler, genel yüz görünümünü ve yüzün estetik oranlarını da olumsuz etkiler.

Bazı hastalarda burun ucu problemlidir, ama burun sırtı veya burun köprüsü doğal ve estetik bir görünümdedir.

Bu tip hastalarda genelde burun sırtına müdahale etmek gerekmez. Bazen de burun sırtına müdahale edilse bile yapılan müdahale oldukça kısıtlı tutulur.

 

 

 

Hangi durumlarda sadece burun ucu estetiği (tip plasty) yapılır?

 

 

Burun sırtının düzgün veya az çıkıntılı olduğu durumlarda aşağıdakilerden biri mevcutsa,

 

  • Burun ucu derisinin fazlaca kalın ve kaba olduğu durumlar (top burun ucu)

 

  • Burun ucu kıkırdaklarının büyük ve çok belirgin olduğu durumlar

 

  • Burun ucunun normalden geniş olduğu durumlar

 

  • Burun kanatlarının çok geniş olduğu hastalar

 

  • Burun kanatlarında orantısızlık olan hastalar

 

  • Burun ucunu estetik olarak ikiye böldüğümüzde sağ ve sol yarımlarda eşitsizlik olan durumlar

 

  • Güldüğünde burnu aşağıya düşen hastalar 

 

Bu durumlarda yapılacak işlem genelde sadece burun ucu ile sınırlıdır. Bazen de burun sırtına sadece bir törpüleme işlemi yapılabilir. Ama genelde burun ucu estetiği ameliyatlarında burnun diğer estetik ünitelerine dokunulmadan kapalı veya açık rinoplasti tekniğiyle burnun sadece burnun uç kısmına müdahale edilir.

Burun ucu ameliyatından sonra splint uygulanır mı?

Genellikle Dr. Gürcan Aslan burun ucu ameliyatlarından sonra bir splint uygulamaktadır. Ama bazen bir splint uygulanmayabilir de. Genelde şişlik ve morarma çok azdır. Eğer burna tampon koyacaksam mutlaka ortası delikli nefes almaya imkan veren silikon tampon kullanırım. Bazen burun tamponu konulmasına gerek olmaz. Tüm estetik burun ameliyatlarında olduğu gibi ağrı ya çok minimaldir ya da hiç olmaz.


 

Burun ucu estetiği (Tip plasty)

Yasal Uyarı: Bu site herhangi bir ticari kaygı ve reklam amacı taşımadan kişileri genel olarak estetik cerrahiyle ilgili bilgilendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu siteden yararlanarak hastalara tanı, teşhis koymak ve tedavi etmek mümkün değildir. Sitenin bu amaçla kullanılması sonucu doğacak her türlü problem, yan etki, hak kaybı kullananın sorumluğundadır. Bu siteye giren tüm ziyaretçi ve kullanıcılar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar.
Bu sitedeki bilgi ve yorumlar tamamen kişileri bilgilendirme amaçlıdır. Tıp alanında bilgiler çok hızlı değişebilmektedir. Kişilerin burada bulunan bilgilerin güncelliği ve geçerliliğinden emin olmaları, doğru tedaviye ulaşmaları için mutlaka konusunda uzman olan bir doktora başvurmaları gerekmektedir.