top of page

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetik ameliyatında hem üst göz kapağına hem de alt göz kapağına müdahale edilebilir. Üst kapakta bazen görüş alanını da bozan sarkma düzeltilir. Alt göz kapağında ise oluşan torbalanmalar giderilir.

Göz kapağı ameliyatı ne kadar sürer?
Sadece üst kapaklara müdahale edilirse yaklaşık 1 saat alt kapaklarda ameliyata dahil olursa 2-3 saat süren bir ameliyattır.

Göz kapağı estetik ameliyatında neler yapıyorsunuz?
Sarkık olan üst göz kapakları, üst göz kapağı derisinin üstünden yapılan bir kesiyle girilerek buradaki fazla deri ve yağ alınarak normal hale getirilir. Alt göz kapaklarına kirpik bölgesinin hemen altından yapılan bir kesiyle ulaşılır, torbalanmalar düzeltilir. Bu ameliyatta kapaklarda neredeyse hiç iz kalmaz.

Ameliyatın yan etkileri nelerdir?
Ameliyat sonrasında göz kapaklarında geçici bir gerginlik, şişlik, hafif yada kuvvetli morarma, bazen asimetri, yanma, batma ve kaşıntı  çok nadiren de olsa enfeksiyon görülebilir. Eğer ağrı varsa bu kolaylıkla basit ağrı kesicilerle ortadan kaldırılır. Bu sıkıntılar (morarma, şişme) 1-2 hafta devam edebilir.

Yara izi kalırmı?
Göz kapaklarının deri özellikleri ve ameliyatta yapılan kesilerin gizli yerlerden yapılması nedeniyle estetik göz kapağı ameliyatından sonra hemen hiç iz kalmaz.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) bana yarar sağlar mı?
Bu ameliyatın yara sağlaycağı tıbbi durumlar şunlardır:

 

  • Göz çevresindeki ve özellikle üst göz kapaklarındaki ciltte sarkma

  • gözaltında torbalarının meydana gelmesi

  • Kapak problemleri nedeniyle görüş alanı daralması

  • Alt göz kapaklarında gevşeme

Bu ameliyatla göz çevresindeki kaz ayaklarını düzeltmek mümkün mü?
Göz kapağı estetik ameliyatı (Blefaroplasti) ile kaz ayaklarının giderilmesi pek mümkün değildir. Bu problemin en pratik çözümü botoksdur.

Göz kapağı germe ameliyatı göz altı koyu halkalarını giderir mi?
Koyu halkaproblemi blefaroplasti ameliyatıyla çözülmez. Bilimsel yayınlarda bazı farklar olmakla beraber göz çevresindeki koyu renkli halkaların genel nedeni uykusuzluk, kalıtsal faktörler, toplar damarların yüzeysel yerleşmesi ve bazen bu damarlardan kana rengini veren hemosiderin pigmenti sızmalarıdır.

bottom of page