top of page

PRP (Platelet Rich Plasma)

(Plateletten zengin plazma)

 

PRP etki mekanizmasını anlamak için vücudunuzunda bulunan büyüme faktörlerinin, derinizin kalitesini ve görünümünü nasıl olumlu yönde etkileyeceğini, yara iyileşme yada derinin yenilenme sürecini hızlandırmakta yardımcı olabileceğini tam anlamıyla anlamak gerekir.


PRP nedir nerden elde edilir?

PRP özellikle son on yıl içinde hastalarda kullanılır olmuştur. PRP nin yoğun biçimde Estetik Plastik Cerrahiye girişi son yıllarda PRP uygulamaları sayesinde alınan olumlu estetik sonuçların bir eseridir. İnsan vücudunda bulunan büyüme faktörleri diye adlandırılan kimyasal yapılar tüm vücut dokularına etki ederek bu dokuların iyileşmesi, düzelmesi ve özellikle gençleşmesi üzerinde etkilidirler. PRP kişilerin kendi kan hücrelerinden elde edildiğinden tüm doğal büyüme faktörlerini içerir. Bir anlamda kendi kanımız kendi gençleşmemizi sağlar.

 

PRP güvenli midir?

PRP her zaman hastanın kendi kanından üretilir ve mutlaka doktor tarafından uygulanır (uygulanmalıdır). Bu tamamen kendi vücudumuzun bir ürünü olduğundan dışardan hastalık bulaşma riski yoktur. Ayrıca kendi kanımız olduğundan içinde alerjik reaksiyon yapabilecek yabancı proteinler bulunmaz. Aslında işlem tamamen kişiden alınan kanın içindeki maddelerin birtakım işlemlerden geçirilip daha yoğun hale getirildikten sonra yine aynı kişiye verilmesi işlemidir.

 

Plateletten zengin plazma (PRP) ne anlama geliyor?

Plateletten zengin plazma (PRP), trombosit hücreleri ve kanın sıvı kısmı olan plazmadan oluşur. Trombositler aslında kanın pıhtılaşmasından sorumlu küçük hücrelerdir. Bu hücrelerin diğer bir adı da platelettir. Trombositlerin içinde aynı zamanda doğal büyüme faktörlerinin büyük miktarları depolanmış halde bulunur. Normalde kanda trombosit yoğunluğu mikro litre başına 200.000 iken, yapılan işlemlerden sonra PRP de bu sayı, mikro litre başına 2 milyonu geçebilir. Bu da PRP sıvısının büyük miktarlarda gençleştirici büyüme faktörleri içerdiğini gösterir.

 

PRP nasıl hazırlanır?

Hastadan ilk önce kan alınır. Alınan kanın miktarı normalde tetkik için verdiğimiz kan miktarından birazcık fazladır. Alınan kan santrifüj edilerek kan plazması ve kırmızı kan hücreleri birbirinden ayrılır. Ayrılan plazma içinde doğal büyüme faktörleri içeren platelet hücreleri bol miktarda mevcuttur. Tekrar yapılan santrifüj işlemiyle daha da yoğun hale getirilirler.  Sonuçta elde ettiğimiz, trombosit hücreleri bakımından yoğun bu sıvı gençleştirici ve yara iyileştirici faktörlerin büyük rezervlerine sahip hale gelmiştir. Gençleştirici ve yara iyileşmesinde rol oynayan faktörler, vücudumuzda doğal olarak bulunmaktadır. Bunların yoğunlaştırılmış hali yaşlanma sürecinin yol açtığı hasarı onarmakta veya deri kalitesini arttırmak için kullanılabilir.

 

PRP nasıl uygulanıyor?

PRP eğer yüze uygulanıyorsa cilt üzerine sürülebileceği gibi mini enjeksiyonlar halinde de uygulanabilir. Cilt üzerine sürüldüğünde cilt tarafından emilmez, emilimi sağlamak dolayısıyla etkiyi ortaya çıkarmak için deriye mikro delikler açan özel cihazlar kullanılabilir. Ayrıca plateletten zengin plazma (PRP) ile beraber kullanılırsa yağ dolgusunun tutma yüzdesi artar.

Yağ dokusu transferi ya da yağ ile dolgu yapılması estetik cerrahide çok uzun yıllardır başarıyla kullanılmaktadır. Yağ hücrelerinin özellikle yüzde dolgu maddesi olarak kullanımının oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Gerçekte yağ dokusu pek çok avantaj sunan, oldukça esnek, alınmayı bekleyen, bol ve minimum risk ile elde edilebilen bir dokudur.

Fakat bu faydalarına rağmen, önemli bir dezavantajı vardır, bu dezavantaj sağı solu belli olmayan ve bazen tutarsız, doldurulacak bölgeye aşılanan yağ hücrelerinin yaşama oranlarıdır. Genelde istenilen hacim ve simetri elde etmek üzere, yumuşak dokulardaki eksiklikler birden fazla seans yağ transferiyle başarılabilir. Bu işlem sırasında yağ hücrelerinin arasına hastadan elde edilen PRP eklenirse bu işlem yağ dokusunun konulduğu bölgede yaşama olasılığını artırmaktadır.

 

 Plateletten zengin plazma (PRP) Cilt Gençleştirme hangi durumlarda işe yarar?

Cilt gençleştirme adaylarında genelde aşağıdaki problemler vardır.

  •             Göz kapakları çevresindeki ince kırışıklıklar

  •             Derin nazolabial kıvrımlar (Burun kenar kısımlarından dudak köşelerine inen çöküntülü bölge)

  •             Dudak üzerindeki kırışıklıklar

  •             Çökük akne izleri

  •             Alında oluşmuş ince kırışıklıklar

  •             Boyun üzerindeki ince kırışıklıklar

  •             Gözaltlarındaki oluşan torbalanma ve koyu lekeler.

  •             Gevşek, aynı zamanda sarkmış cilt

  •             Ciltte yaşlanma belirtileri

 
bottom of page