top of page

Estetik Burun ameliyatı ve Deviasyon ameliyatı sonrası hastalarıma önerdiğim ilaçlar:

 

 

Estetik burun ameliyatı ve Septum deviasyonu ( Burun tıkanıklığı) ameliyatı sonrası hastalarımın ameliyat sonrası dönemi rahat geçirmeleri ve tıbbi bir problem yaşamamaları için bir takım ilaçlar ve önlemlerle bu dönemi desteklemekteyim. Estetik burun ameliyatı sonrası kullanılmasını istediğim ilaçlar şunlardır:

 

1-Ağızdan alınan antibiyotik: Her ne kadar burun ameliyatı sonrası antibiyotik kullanımı tartışmalı olsa da ben hemen her hastama ameliyat sonrası 5 gün süreyle antibiyotik kullandırmaktayım.

 

2-Antienflamatuar: Estetik burun ameliyatı sonrası hemen hiç ağrı olmamaktadır. Buna rağmen yine hastalarıma 1 hafta boyunca şişlik ve enflamasyonun azalması amacıyla bir ağrı kesici-antienflamatuar ilaç öneriyorum.

 

3-Antihistaminik: Bazı hastalarım oldukça alerjik bünyeli olmakta ve ameliyat sonrası hapşırık ve aksırıktan yakınmaktadırlar. Bu hastalarıma da 5 gün süreyle antihistaminik ilaçlar öneriyorum.

 

4-Antibiyotikli Pomad: Genelde Açık Rinoplasti (Açık teknikle estetik burun ameliyatı) yapmama rağmen bu teknikte de yapılan kesilerin yüzde doksanı burun deliklerinin içinde gizli kalmaktadır. Ameliyat sonrası gün tampon kullanmadığımdan bu kesilerden bazen sızıntılar olmakta, bunlar pıhtı ve kabuklar oluşturabilmektedir. Bunu önlemek için burun içinde kullanılacak pomadlar öneriyorum.

 

Bu pomadın kullanımı şu şekildedir.Her iki burun deliğinize küçük nohut tanesi kadar pomad sıkın. Fazla sıkmamaya özen gösterin, fazla pomad burnunuzu tıkayabilir. Daha sonra kulak temizleme çubuklarının sadece pamuklu kısmı burun deliklerinin içine girecek şekilde bu pomadı burun iç kısmının alt ve üstüne yayın. Bu arada içerde kendisi eriyecek küçük dikişler bulunabilir bunları çekip kopartmaya çalışmayın. Bu pomad ile yumuşatıp temizleme işlemini günde 3 defa yapmanız yeterlidir.

 

5-Okyanus suyu ya da serum fizyolojik benzeri temizleme solüsyonları: Bunlar tamamen doğal olarak burun içini temizleyen içerde bulunan pıhtı, kan ya da burun ifrazatının dışarı atılmasını kolaylaştıran sıvılardır. İçlerinde ilaç cinsi madde olmadığı için bir ay gibi uzun bir süre ve gün boyunca oldukça sık biçimde kullanılır. Ya basınçlı kutularda sıkıldığında burna solüsyon fışkırtan tarzda ya da serum fizyolojikte olduğu gibi burun deliğine damlatılarak veya iğnesiz bir enjektörle sıkılarak kullanılabilir. Burada önemli olan bunları kullandıktan sonra özellikle ilk bir hafta boyunca burnu sümkürmekten kaçınmak sıvını dışarı kendi kendine akmasına izin vermektir. İlk hafta kuvvetle sümkürmek kanamalara yol açabilir.

bottom of page