top of page

10 Adımda Estetik Burun Ameliyatı

 

 

 

Estetik burun ameliyatında neler yapıldığını deneyimli bir Estetik Plastik cerrah gözüyle paylaşmak istedim.

 

  1. Adım: Anestezi; Her ne kadar estetik burun ameliyatı sadece burnu uyuşturarak yapılabilse de günümüzde burun ucu estetiği için yapılan kısıtlı müdahaleler dışında hastanın uyutularak ameliyat edilmesini tercih ediyoruz. Bu yüzden ameliyat öncesi hasta sağlığı bakımından hastanın tüm tahlillerinin yapılarak emin bir şekilde estetik burun ameliyatına hazırlanmasını tercih ediyorum

  2. Adım: Ameliyata başlangıç; Genel anestezi ile ameliyat olacağınızdan, kolunuzdan küçük bir iğneyle serum takılacak, ondan sonraki tüm ilaçlar siz uyuyana kadar bu serum vasıtasıyla verilecektir. Sonuçta ameliyatın başlangıcında herhangi bir ağrı hissetmeyeceksiniz. Estetik burun ameliyatı sonunda zaten hiçbir ağrınız olmamaktadır.

  3. Adım: Siz uyuduktan sonra anestezi gazlarının ve oksijenin verilebilmesi için ağzınıza küçük bir tüp takılacak. Üzeriniz ameliyat örtüleriyle örtülecek ve ameliyat başlayacaktır.

  4. Adım: Artık uyuyorsunuz, hiçbir şey hissetmeniz veya ameliyatın ortasında uyanıp ağrı duymanız mümkün değildir merak etmeyin. Biz Estetik cerrahlar Estetik burun ameliyatını 2 yöntemle yaparız. Açık veya kapalı yöntem dediğimiz bu yöntemler aslında birbirine çok benzer. Bu yöntemlerle ilgili bilgiyi benim kişisel web adresimde bulabilirsiniz. Ben açık yöntemi kullanıyorum, aslında açık yöntemde bile yapılan kesilerin %90 ı burun kanatlarının içerisinde görünmeyen bölgede yapılmaktadır. Uçan bir kuşun önden görünümünü hatırlatan bu kesilerle estetik burun ameliyatı başlar.

  5. Adım: Burun deri ve deri altı dokusunun bir kısmı alttaki kemik ve kıkırdaklardan titiz bir çalışmayla kaldırılır. Kıkırdak ve kemikler tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarlar. Kemiklerdeki eğrilikler, kıkırdaklardaki düzensizlikler artık gözümüzün önündedir.

  6. Adım: Bu aşamada burun deliklerini birbirinden ayıran bizim septum dediğimiz yapı ortaya konur. Eğer varsa bu yapıdaki nefes almayı engelleyen eğrilikler ve fazlalıklar düzeltilir. Halk arasında et denilen bizim konka dediğimiz burnun heriki yanında aslında havayı ısıtıp nemlendirmeye yarayan yapılardaki büyümeler çeşitli yöntemlerle küçültülür.

  7. Adım: Buradan itibaren Estetik cerrahın hayal gücü ve yetenekleri devreye girer. İyi bir estetik cerrah burnun yıllar sonra alacağı şekli bu andan itibaren gözünde canlandırmalı ve ameliyata öyle devam etmelidir. Sıra burun şeklini oluşturan kıkırdak ve kemiklere şekil vermeye geldi. Burun sırtında düzensizlik, çıkıntı, kamburluk oluşturan kıkırdak ve kemikler törpülenerek ve kırılarak gerekli seviyeye indirilir. Burna doğal bir görünüm kazandırmak, güzel, estetik ama ameliyat olduğu da belli olmayan bir forma sokmak için özenli çalışma önemlidir. Ben kişisel olarak burun sırtının çok fazla oyulmasını suni bir görünüm oluşturulmasını pek sevmiyorum.

  8. Adım: Burun çatısını tekrar oluşturma; Burun sırtı gerekli seviyeye indirildiğinde özellikle ameliyat öncesi çok çıkıntılı burun sırtı olan kişilerde burun sırtında düz, geniş bir burun sırtı oluşumunu engellemek için burun kemikleri yanlardan kırılarak bir çadır gibi ortada birleştirilir ve estetik bir burun sırtı görünümü oluşturulur. Bazı kısıtlı satıdaki hastada çok çıkıntılı burun sırtı yoksa kırma işlemi yapmadan sadece törpü işlemi de yeterli olur.

  9. Adım: Burun ucuna şekil verme; Burun ucu estetik burunların görünümünde çok önemlidir. İdeal olan çok ince olmayan, çimdiklenmiş gibi durmayan, burun deliklerinin içi görünecek kadar kaldırılmamış burun ucudur. Bu aşamada burun ucu ve kanatlarını oluşturan kıkırdak dokuya şekil verilerek burun ucu estetik görünüm alacak şekilde oluşturulur ve düşüklük varsa gerekli oranlarda kaldırılır. İyi yapılmış estetik burunlarda ameliyat sonrasında düşme olmaz. Son olarak da kesilen yerler ince ipliklerle estetik olarak dikilir.

  10. Adım: Alçı veya splint: Artık burun ameliyatı bitmiştir. Sıra ödemi önleyecek burun formunuzu 1 hafta kadar koruyacak alçı veya splint koyma aşamasına gelmiştir. Bu aşamada benim ameliyatlarımda bir morarma olmamakta, hastanın burun formu hemen hemen ortaya çıkmaktadır. Eskiden burna küçük bir alçı koyardık, artık alüminyum burun splintleri veya özel maddelerden ısıtılınca yumuşayan ve şekil verilebilen materyallerden burun splintleri kullanıyorum. Bunların çeşitli renklerde olanlarını da kullanmak mümkündür.

 

Sonuçta her şey yolunda gittiyse güzel ve en önemlisi doğal nefes alabilen bir burnunuz olacaktır. Unutmadan estetik burun ameliyatının bir mevsimi de yok istediğiniz zaman ameliyat olabilirsiniz.

 

 

bottom of page