top of page

Estetik burun ameliyatı sonrası sizi neler bekliyor?

 

Estetik burun ameliyatından sonra kemik ve kıkırdaklara yapılan müdahalelere rağmen ilginçtir hemen hiç ağrı olmaz. Bu arada şunu eklemeliyim burna sadece törpü yapmak kemeri çok fazla olmayan çok kısıtlı burunlar için geçerlidir. Genelde burunlarda kemikleri kırıp ortada birleştirip yeni çatı oluşturmak gerekir. Yoksa burun sırtınız havaalanı gibi düz ve geniş kalır.

 

Benim ve birçok Estetik Plastik ve Rekonstrüktif cerrahın burun ameliyatlarında kullandığı yöntemler oldukça gelişti ayrıca benim uyguladığım birkaç özgün yöntem de mevcut, dolayısıyla ertesi gün burun ve çevrenizde öyle eskisi gibi korkunç şişlikler, morarmalar görülmez. Aslında kişi ne kadar esmer tenliyse morarmanın o kadar az olmasını beklerim. Genelde ameliyat sırasında pek kanama olmaz uygun bulduğum hastalara ameliyat sonrası buz uygulaması bile yapmam.

 

Hastaları genel anestezi ile ameliyat ettiğimden mutlaka ertesi gün görmek isterim. Hasta ameliyat olduğu günün akşam üstüsünde çıkabileceği gibi en geç ertesi sabah taburcu olur.

 

Taburcu olduğunda burun içinde tampon ve benzeri şeyler bulunmaz.

 

Burun üzerinde şekil verilen burnu koruyan alçı veya çeşitli malzemelerden olan bir atel bulunur. Kişi taburcu olduğu andan itibaren normal gündelik işlerini yapabilecek duruma gelmiştir.

Estetik burun hastasını duruma göre 6-7 gün sonra görür ve burundaki splinti çıkarırım. Bu kesinlikle ağrılı bir işlem değildir. Daha sonra 4-5 gün tutacağım mini bir bandaj yaparım. Bu bandajın nedeni atelden kurtulan burnun aniden şişmemesi ve orantılı bir şekilde iyileşmesidir.

 

Bandaj çıktıktan sonra yani yaklaşık ameliyattan 10 gün sonra burun, hastayı gören yakınları hariç 3. kişilerin hastanın estetik burun ameliyatı olduğunu bile anlamayacakları kadar iyileşmiş olur.

Bu aşamada oluşan ödem varsa azaltmak için özel birkaç masaj tarif ederim.

 

Burnun son halini alması ise daha uzun sürer. Yaklaşık 3 ay içinde burun kökü son halini hemen hemen alır. Burun ucu ve burnun genel olarak son halini alması ise daha uzun süre. Ama bu değişiklikler çok minimaldir.

bottom of page